Data publikacji: 03.07.2018
Palenie w miejscu pracy
Palenie papierosów, które jest sprawą własnego wyboru każdego z nas, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu, często bardzo ciężkich chorób.
Magdalena Nojszewska
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Przez działanie toksyn nikotyna zawarta w papierosach powoduje uszkadzanie naczyń krwionośnych oraz przyspiesza akcję serca. Prowadzi to do jego znacznego obciążenia, zmuszając tym samym do większej pracy. Powoduje ona także skurcz naczyń krwionośnych, co z kolei podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Wszystkie te objawy mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń serca.
Kolejnymi chorobami występującymi na skutek palenia papierosów są:
• Nowotwory
Wieloletnie badania naukowe wskazują na bezpośredni wpływ palenia papierosów na powstawanie chorób nowotworowych, przede wszystkim raka płuc. Jest on jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie i jednocześnie najczęstszą przyczyną zgonów. Statystyki wykazują, że na przykład w latach 20. ubiegłego stulecia bardzo wielu mężczyzn zaczęło palić papierosy, co około dwadzieścia lat później dało dramatyczny wzrost zachorowań na raka płuc. Analogicza sytuacja miała miejsce w przypadku kobiet. W latach 40. coraz więcej kobiet zaczynało regularnie palić papierosy, a dwadzieścia lat później zwiększyła się znacznie liczba kobiet chorujących na raka płuc.