KODEKS PRACY. KOMENTARZ DLA PRAKTYKÓW
Waldemar Gujski, Magdalena Przybysz
Gujski Zdebiak Kancelaria Adwokacko-Radcowska
Art. 74. Pracownik pozostający w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał go w chwili wyboru, na stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym, jeżeli zgłosi swój powrót w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru. Niedotrzymanie tego warunku powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.
1. Wybór na stanowisko skutkujący nawiązaniem stosunku pracy co do zasady uniemożliwia osobie wybranej pogodzenie tej pracy z zatrudnieniem u innego pracodawcy. Dlatego też w związku z wyborem pracownik może wystąpić do dotychczasowego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na warunkach określonych w art. 174 k.p. Pracodawca nie jest zobowiązany do uwzględnienia tego wniosku, powinien jednak ułatwić pracownikowi podjęcie w takiej sytuacji pracy na podstawie wyboru u nowego pracodawcy na okres kadencji. W szczególności może zawrzeć z tym pracodawcą na podstawie art. 1741 k.p. porozumienie o udzieleniu temu pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas zajmowania stanowiska z wyboru. Porozumienie to może być zawarte jedynie za zgodą pracownika. Do zawarcia takiego porozumienia aktualny pracodawca nie jest jednak zobowiązany.
2. Pracownik pozostający w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał go w chwili wyboru.
Możliwość powrotu do poprzedniej pracy dotyczy również tych pracowników, którzy korzystali z urlopu bezpłatnego u tego samego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni na podstawie wyboru, jeśli stosunek pracy z wyboru ustał (uchwała SN z 18 grudnia 2003 r., III PZP 17/03, OSNP 2004/8/134).
Zgłoszenie chęci powrotu może nastąpić w dowolnej formie: na piśmie, ustnie lub przez podjęcie pracy i wyrażenie w ten sposób woli kontynuowania stosunku pracy na niepogorszonych warunkach płacowych.