Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli obowiązują od 1 września 2018 r.
Od 1 września 2018 r. została wydłużona ścieżka awansu zawodowego nauczycieli. Stażysta, aby uzyskać wyższy stopień awansu zawodowego, musi odbyć staż trwający 1 rok i 9 miesięcy, zamiast dotychczasowych 9 miesięcy. W przypadku nauczyciela kontraktowego staż można rozpocząć po 3 latach pracy (dotychczas były to 2 lata), a w przypadku nauczyciela mianowanego - po 4 latach pracy (dotychczas był to rok).
Od 1 września 2018 r. zostały również wprowadzone nowe zasady oceny pracy nauczycieli. Zmiana systemu oceny pracy nauczycieli jest powiązana m.in. z wprowadzeniem nowego dodatku dla nauczycieli dyplomowanych legitymujących się co najmniej 3-letnim okresem pracy w szkole od dnia nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego oraz wyróżniającą oceną pracy. Dodatek będzie wypłacany po raz pierwszy od 1 września 2020 r. Docelową wysokość 16% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, osiągnie w 2022 r. Mimo że wypłata dodatku jest jeszcze sprawą odległą, jednak przepisy przejściowe zobowiązują dyrektorów szkół do podejmowania określonych działań w tym zakresie. Do 30 czerwca 2020 r. muszą oni m.in. ocenić na nowych zasadach wszystkich nauczycieli dyplomowanych posiadających na 1 września 2018 r. co najmniej 3-letni okres pracy w szkole od daty nadania im stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. W przypadku dużych szkół zatrudniających kilkudziesięciu nauczycieli proces ten warto zacząć już po 1 września 2018 r.
Dłuższa ścieżka awansu zawodowego
Od 1 września 2018 r. została wydłużona dotychczasowa ścieżka awansu zawodowego. Stażysta, aby uzyskać wyższy stopień awansu zawodowego, musi zrealizować staż w wymiarze 1 roku i 9 miesięcy. Dotychczas staż ten wynosił 9 miesięcy. Ponadto przy ubieganiu się o stopień nauczyciela kontraktowego rozmowę kwalifikacyjną zastąpiono egzaminem. Egzamin będzie przeprowadzany przez komisję egzaminacyjną powoływaną przez dyrektora szkoły. W jej skład będą wchodziły również osoby spoza szkoły (art. 9g ust. 1 Karty