Data publikacji: 01.07.2018
Długopis niepotrzebny
Podmioty świadczące usługi i ich obowiązki
Podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne jest przedsiębiorca w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 102, poz. 1115), a ponadto Narodowy Bank Polski albo organ władzy publicznej świadczący co najmniej jedną z usług certyfikacyjnych. Usługi te to: wydawanie certyfikatów, znakowanie czasem lub inne usługi związane z podpisem elektronicznym.
Prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług certyfikacyjnych nie wymaga uzyskania zezwolenia ani koncesji. Jednakże, ażeby dany podmiot mógł świadczyć usługi certyfikacyjne, powinien zostać wpisany do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących omawiane usługi.
Usługi certyfikacyjne świadczone są na rzecz odbiorców, którymi mogą być zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które:
• zawarły z podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne umowę o świadczenie tych usług,
• w granicach określonych w polityce certyfikacji mogą działać na podstawie certyfikatu lub innych danych elektronicznych poświadczonych przez podmiot świadczący usługi certyfikacyjne.
Pamiętaj, że
Certyfikat to elektroniczne zaświadczenie, za pomocą którego dane służące do weryfikacji podpisu elektronicznego są przyporządkowane do osoby składającej podpis elektroniczny i które umożliwiają identyfikację tej osoby.