Sprzedaż przez Internet z kontrolą KAS - co warto wiedzieć o DAC7?
Od 1 lipca 2024 r. operatorzy platform internetowych, takich jak Allegro, Vinted czy Booking, mają obowiązek przekazywania KAS informacji o sprzedawcach, którzy za pośrednictwem tych platform zawierają umowy, dokonują sprzedaży i uzyskują wynagrodzenie. Obowiązek ten dotyczy transakcji takich jak sprzedaż towarów, świadczenie usług, udostępnianie środków transportu oraz udostępnienie nieruchomości. Co istotne, raporty trzeba będzie złożyć wstecz za 2023 i 2024 rok.
DAC7
Platformy internetowe mają nowe obowiązki… i nowe problemy >>>
Wzory dokumentów rejestracyjnych i sprawozdawczych dla operatorów platform cyfrowych już dostępne >>>
Nowe obowiązki nakłada na podatników ustawa z dnia 23 maja 2024 roku o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 879), która implementują tzw. dyrektywę DAC7, tj. dyrektywę Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniającą dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.
Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów, które dotyczą współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Chodzi o zwalczanie oszustw podatkowych, poprzez zapewnienie wspólnej dla wszystkich państw UE sprawozdawczości finansowej, dotyczącej raportowania dochodów, uzyskiwanych za pośrednictwem platform cyfrowych.
Nowe regulacje, w znaczący sposób zwiększą dostępność danych dla administracji podatkowych o dochodach podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych. Ograniczona dostępność tych danych wynika m.in. z transgranicznego charakteru transakcji dokonywanych za pośrednictwem platform cyfrowych oraz ich znaczącej liczby.
Kogo dotyczą nowe obowiązki dyrektywy DAC7
Ustawa nakłada obowiązki sprawozdawcze na tzw. operatorów platform. Są to zarówno operatorzy będący rezydentami podatkowymi Unii Europejskiej lub posiadający miejsce zarządu, rejestracji lub stały zakład na terytorium UE, jak i tacy, którzy ani nie mają w państwie członkowskim rezydencji, swojego miejsca zarządu czy rejestracji, ani nie posiadają w państwie członkowskim stałego zakładu. Ma to zapewnić operatorom europejskim, w tym polskim, równe zasady konkurencji.
Obowiązek zgłaszania dochodów występuje tylko w jednym państwie członkowskim, przez jeden podmiot, pod warunkiem że tam, gdzie jest to wymagane, raportujący operator platformy poinformuje o tym inne państwa członkowskie.
Ustawowy obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem platform - od 1 lipca 2024 roku - dotyczy takich podmiotów jak:
- internetowe platformy e-handlu,
- platformy rezerwacji noclegów,
- platformy najmu środków transportu,
- platformy służące zamawianiu przejazdów samochodem.
Co istotne, drobni i okazjonalni sprzedawcy towarów, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji tego rodzaju a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro będą wyłączeni z corocznego raportowania przez operatorów platform cyfrowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Nowe przepisy nie zmieniają dotychczasowych zasad opodatkowania osób i firm sprzedających w Internecie.
Jakie informacje podlegają raportowaniu przez platformy cyfrowe
Platformy cyfrowe będą przesyłały informacje o tzw. „sprzedawcach”. Chodzi zarówno o osoby fizyczne, jak i inne podmioty, bez względu na to, czy prowadzą one zarejestrowaną działalność gospodarczą. Istotne jest by spełniały 2 warunki:
- w dowolnym momencie „okresu sprawozdawczego” jest zarejestrowany na platformie i
- wykonuje jedną z poniższych czynności (ustawa wskazuje na "stosowne czynności").
Raportowaniu podlegają informacje o sprzedawcach, którzy za pośrednictwem platformy:
- udostępniali nieruchomości, ich części, w tym pomieszczenia przynależne, lub udziały w nieruchomościach,
- wykonywali usługę świadczoną osobiście obejmującą pracę wykonywaną w trybie zadaniowym lub czasowym przez osobę fizyczną działającą niezależnie albo na rzecz lub w imieniu podmiotu, wykonywaną na żądanie użytkownika online lub fizycznie offline po umożliwieniu jej wykonania za pośrednictwem platformy,
- dokonywali sprzedaży towarów,
- udostępniali środki transportu
– z wyjątkiem czynności wykonywanej przez sprzedawcę będącego pracownikiem raportującego operatora platformy lub podmiotu powiązanego raportującego operatora platformy.
Obowiązkiem sprawozdawczym zostały objęte te czynności, które stanowią najczęstszy przedmiot ofert na platformach sprzedażowych. Pojęcie udostępnienia nieruchomości obejmuje zarówno nieruchomości mieszkalne, jak i komercyjne, a także inne nieruchomości i ich części (np. garaże, pola kempingowe, pokoje, parkingi). Czynnościami takimi są również usługi świadczone osobiście (np. usługi przewozu osób, transportowe/dostawcze czy drobne usługi codzienne, takie jak hydrauliczne, roboty budowlane, usługi fryzjerskie itp.), a także sprzedaż towarów i udostępnienie środków transportu (np. najem).
W jakim terminie należy przekazać informacje o sprzedawcach
Raportujący operator platformy ma obowiązek przekazać:
- Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej - zbiorczą informację o sprzedawcach,
- sprzedawcy - informację o transakcjach jakie operator platformy przekazał organom podatkowym.
W obu przypadkach raportujący operatorzy platform będą przekazywali informacje o sprzedawcach do końca stycznia danego roku za rok poprzedni.
Zbiorczą informację o sprzedawcach należy przekazać w terminie do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego, w którym raportujący operator platformy zidentyfikował sprzedawcę jako sprzedawcę podlegającego raportowaniu.
Zgodnie z przepisami ustawy, na potrzeby przekazania w 2025 roku informacji o sprzedawcach przyjmuje się, że:
- pierwszym okresem sprawozdawczym jest 2023 r.;
- drugim okresem sprawozdawczym jest 2024 r.
Operatorzy platform internetowych będą musieli do końca stycznia 2025 r. przekazać informacje o sprzedawcach za dwa okresy sprawozdawcze - 2023 i 2024 rok.
Obowiązek przekazania informacji o sprzedawcach będzie obciążał także tzw. „wyłączonych operatorów platformy”. W informacji o sprzedawcach będą oni wykazywali, że przyjęty przez nich model biznesowy nie dotyczy sprzedawców podlegających raportowaniu.
Ustawa wprowadza kary pieniężne dla operatorów, którzy nie pozyskają danych o sprzedawcach i nie wykażą, że wystąpili z wezwaniami do sprzedawców.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Monitora Księgowego Nr 7-8/2024 r.
Obowiązki platform cyfrowych – zmiany od 1 lipca 2024 r. >>>