Artykuł
procedury
Platformy internetowe mają nowe obowiązki… i nowe problemy
Od dziś operatorzy platform internetowych mają obowiązek zbierać i przesyłać fiskusowi informacje o dochodach uzyskiwanych za ich pośrednictwem przez internautów. Ale trzeba będzie też złożyć raport wstecz za 2023 i 2024 r.
Nowe przepisy powinny bowiem obowiązywać już od początku ubiegłego roku. Co więcej – ostateczny kształt wdrożonych regulacji budzi wątpliwości ekspertów. Mimo szerokiej kampanii informacyjnej nie dla wszystkich podatników jasny jest zakres ich nowych obowiązków, a nawet to, kogo one dotyczą. A za brak raportów grożą surowe kary pieniężne i sankcje karnoskarbowe.
Konsekwencje spóźnienia
Chodzi o obowiązki, które przewiduje nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych oraz niektórych innych ustaw z 23 maja 2024 r. (Dz.U. poz. 879). Przypomnijmy, że wdraża ona do polskiego prawa regulacje unijnej dyrektywy 2021/514 (DAC7). Ta zaś zakłada, iż operatorzy platform internetowych, za których pośrednictwem są oferowane towary i usługi oraz najem nieruchomości i środków transportu, powinni od 2023 r. rozpocząć zbieranie informacji m.in. o dochodach własnych oraz uzyskiwanych przez swoich użytkowników. Dane muszą następnie przekazać fiskusowi w państwie swojej siedziby (chyba że wykażą, że takie informacje trafiły już do administracji skarbowej innego kraju UE).