Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Aktywne filtry (1)
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • comment
      Artykuł

      Kodeks pracy po nowelizacji

      Sejm 14 listopada 2003 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 213, poz. 2081). Ta obszerna nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2004 r. Niewiele czasu mieli więc pracodawcy, pracownicy, a także związki zawodowe oraz inne podmioty na zapoznanie się z licznymi i ważnymi zmianami w tym fundamentalnym akcie prawnym.

    • comment
      Artykuł

      Czas pracy po zmianach

      Konieczność dostosowania przepisów o czasie pracy do Dyrektywy nr 93/104/WE z 13 grudnia 1993 r. oraz doprecyzowania niektórych - budzących wątpliwości - regulacji prawnych zaowocowała gruntowną przebudową kodeksowych unormowań o czasie pracy wprowadzoną ustawą z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw, zwaną dalej nowelą listopadową.

    • comment
      Artykuł

      Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - zasady wypełniania formularza ZUS IWA

      Obowiązująca od 1 stycznia 2003 r. ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 ze zm., dalej: ustawa) wprowadziła zasady różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

    • comment
      Artykuł

      Kto opłaca składki od wynagrodzenia uzyskanego w drodze egzekucji komorniczej?

      Wiele kontrowersji powstawało przy naliczaniu i odprowadzaniu składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń uzyskanych w drodze egzekucji komorniczej od pracodawcy na rzecz pracownika. Dlatego ZUS rozstrzygnął te wątpliwości w piśmie z 6 listopada 2003 r., FUS 411-322/03.

    • comment
      Porada

      Dwie składki na ubezpieczenie zdrowotne od wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

      Jestem właścicielem 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W jakiej wysokości jako jedyny wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jestem zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne?

    • comment
      Artykuł

      Co z dyżurami pracowniczymi po zmianie Kodeksu pracy?

      Dyżur pracowniczy polega na pozostawaniu pracownika w dyspozycji pracodawcy, w oczekiwaniu na konieczność wykonywania efektywnej pracy, która to konieczność może jednak wcale nie nastąpić. Dyżur może być pełniony jedynie poza normalnymi godzinami pracy.

    • comment
      Porada

      Jak liczyć umowy terminowe po wejściu do UE?

      Do momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej zawieszony jest przepis Kodeksu pracy, stanowiący, iż trzecia kolejna umowa o pracę na czas określony jest umową na czas nieokreślony. Jak liczyć te umowy? Którą umowę należy uznać za pierwszą - zawartą jako pierwszą umowę między danym pracownikiem a pracodawcą przed datą wejścia do UE czy pierwszą zawartą po tej dacie?

    • comment
      Porada

      Czy faktura wystawiana przez firmę świadczącą usługi zagranicznej turystyki przyjazdowej może być wystawiona w złotówkach

      Nasza firma świadczy usługi zagranicznej turystyki przyjazdowej. Faktury dokumentujące świadczenie tych usług są wystawiane w polskich złotych (PLN). Następnie faktury te, płacone przelewem, są przez firmę przepisywane na kwoty podane w walucie obcej i wysyłane do gości korzystających z usług zagranicznej turystyki przyjazdowej. Zgodnie z § 57 dokumentem będącym dowodem świadczenia usług zagranicznej

    • comment
      Porada

      Kiedy wystąpią nadgodziny przy niepełnym etacie?

      Zatrudniam pracownika na część etatu. Czy do części pracy przekraczającej wymiar czasu pracy tego pracownika, a nie „osiągającej” zwykłych norm czasu pracy, muszę stosować przepisy dotyczące pracy w nadgodzinach? Chodzi mi o takie kwestie, jak: udzielanie czasu wolnego, limity i zasadność.

    • comment
      Porada

      Czy import używanych samochodów jest zwolniony z VAT

      Na jakich zasadach opodatkowany lub zwolniony od VAT jest import używanych samochodów? Czy dalsza odsprzedaż tych samochodów jest zwolniona? Czy fakt, że poprzedni użytkownik samochodu nie był podatnikiem VAT, ma znaczenie dla rozliczenia tego podatku?

    • comment
      Porada

      Jak rozwiązać umowę na zastępstwo po zmianie Kodeksu pracy?

      1 listopada 2003 r. zawarłem z pracownikiem umowę na zastępstwo na czas określony, wynoszący 8 miesięcy. Nie znalazł się w niej zapis o możliwości rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Chciałbym zwolnić tego pracownika. Czy mogę zastosować nowe przepisy o 3-dniowym okresie wypowiedzenia umowy na zastępstwo?

    • comment
      Porada

      Czy brak aktualizacji danych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R przez spółkę cywilną ma wpływ na prawo do odliczenia VAT

      Spółka cywilna istniejąca od sierpnia 1995 r. w terminie do 31 marca 2001 r. złożyła oddzielne zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej dla obu wspólników. Niestety, nie złożyła VAT-R - aktualizacji i NIP-1 - aktualizacji. Co dalej z odliczaniem VAT naliczonego? Co należałoby zrobić, aby wszystko było zgodne z prawem? Jakie ewentualnie sankcje grożą spółce?

    • comment
      Porada

      Jak udzielać dni wolnych na poszukiwanie pracy?

      Zatrudniam pracownika na okres próbny (od 1 grudnia 2003 r. do 31 stycznia 2004 r.). Nie wypełniał on swoich obowiązków należycie, więc 29 grudnia wypowiedziałem mu umowę o pracę. Zgodnie z przepisem okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień. Czy należą mu się dni wolne na poszukiwanie pracy, jeżeli okres wypowiedzenia przypada w momencie obowiązywania nowych przepisów, które nie dają mu takiego uprawnienia

    • comment
      Porada

      Jaką stawką opodatkować usługi stomatologiczne profilaktyki zachowawczej i usługi protetyczne

      Lekarz stomatolog prowadzi działalność gospodarczą i jest płatnikiem VAT. Do usług stomatologicznych w zakresie profilaktyki zachowawczej stosuje zwolnienie z opodatkowania VAT, a usługi protetyczne sprzedaje ze stawką 0% na podstawie załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. (poz. 45). Czy prawidłowo klasyfikuje te usługi?

    • comment
      Porada

      Kiedy wniosek o urlop wychowawczy nie chroni pracownicy?

      Pracownica, wiedząc, że w ostatnim dniu miesiąca będę chciał wręczyć jej wypowiedzenie, złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Jak się po kilku dniach okazało, nie była do niego uprawniona. Wręczyłem jej wypowiedzenie na początku następnego miesiąca, co przedłużyło jednak jego okres o miesiąc. Czy mogę ją zwolnić dyscyplinarnie z powodu złożenia wniosku bezpodstawnie?

    • comment
      Porada

      Jak rozwiązać umowę z pracownikiem w trybie art. 52 k.p.?

      Czy rozwiązując, w trybie art. 52 k.p. za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, umowę o pracę z pracownikiem nie będącym członkiem związku zawodowego, zatrudnionym na czas określony, mam obowiązek zasięgnięcia opinii zakładowej organizacji związkowej w sprawie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz czy muszę informować pracownika o przyczynie rozwiązania

    • comment
      Porada

      Czy jednostka budżetowa płaci podatek od darowizny usługi odśnieżania

      Jesteśmy jednostką budżetową samorządową zwolnioną z podatku od towarów i usług. Otrzymaliśmy fakturę VAT dokumentującą darowiznę. Faktura jest wystawiona przez spółkę z o.o. na wykonanie usług odśnieżania dróg powiatowych, formą płatności jest darowizna na kwotę 7059 zł. Czy na fakturze może być napisane: forma płatności „darowizna”, czy będziemy płacić z tego tytułu jakiś podatek?

    • comment
      Porada

      Czy można odliczyć VAT z faktury zakupu literatury fachowej

      Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę ewidencję VAT. Jeśli kupuję literaturę fachową, która dotyczy mojej działalności gospodarczej, to czy mogę odliczać 19% jak na pomoce naukowe, czy wliczyć cenę netto w koszty i VAT naliczony odliczyć od należnego, a może naliczony odliczyć, a z netto 19% włączyć w koszty?

    • comment
      Porada

      Rozwiązanie umowy z pracownikiem przechodzącym na rentę

      Jeden z naszych pracowników w związku z długotrwałą chorobą złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Okres pobierania przez niego zasiłku chorobowego zakończy się 10 stycznia 2004 r. Termin badania przez lekarza orzecznika ZUS przypada dopiero 22 stycznia, najprawdopodobniej przyznana zostanie renta. W jaki sposób i z jakim dniem powinniśmy rozwiązać umowę o pracę? Zgodnie z systemem

    • comment
      Porada

      Jak zmienić umowę nieterminową na terminową?

      Czy można zmienić umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony na umowę zawartą na czas określony? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Czy muszę wypowiedzieć starą umowę i zawrzeć nową?

    • comment
      Porada

      Czy potwierdzenie odbioru faktury korygującej VAT jest zawsze wymagane

      Czy w przypadku wystawienia faktury korygującej VAT za szkolenie ze zwolnieniem od VAT podatnik VAT jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru tej faktury przez nabywcę?

    • comment
      Porada

      Czy można prowadzić sprzedaż na rzecz osób fizycznych bez kasy rejestrującej i dokumentować ją fakturami VAT

      Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu i usług rozliczaną w podatku dochodowym na zasadach ogólnych i opodatkowaną stawką 22%. Na wykonane usługi i sprzedane towary są wystawiane faktury VAT. Proszę wyjaśnić, czy mogę prowadzić również sprzedaż dla osób prywatnych, dla których nie będą wystawiane faktury ani inne dowody. Czy w takiej sytuacji powinnam posiadać kasę

    • comment
      Artykuł

      Mobbing - nowość w Kodeksie pracy

      Zagrożenie występowaniem patologii w zakładzie pracy wzrasta w okresach wysokiego bezrobocia. W takiej sytuacji szef często mniej dba o pracowników (zwłaszcza wykonujących mało skomplikowane prace), także współpracownicy mogą starać się zniechęcić kogoś do pracy na danym stanowisku w nadziei, że obejmie je inna osoba. Pracodawca ponosi jednak odpowiedzialność za całokształt funkcjonowania zakładu pracy

    • comment
      Porada

      Czy zakład budżetowy może wystawiać faktury na usługi zwolnione z VAT i refaktury

      Jesteśmy zakładem budżetowym, którego usługi zaliczono do grupy 7511 - kierowanie podstawowymi rodzajami działalności publicznej - czyli jesteśmy zwolnieni od podatku od towarów i usług. Czy możemy wystawiać faktury VAT na usługi zwolnione od VAT? Ponadto administrujemy targowiskiem. Za zużytą energię i wywóz nieczystości płacimy faktury z własnych środków, które w całości księgujemy w koszty. Czy

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00