Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 20 września 2018 r., sygn. IV CSK 457/17

      Z artykułu 143c ust. 1 Prawa zamówień publicznych wynika, że podwykonawca będący dostawcą, może wnieść roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za dostarczone towary wprost do zamawiającego, gdy wykonawca robót budowlanych, któremu towary były dostarczone, uchyla się od obowiązku zapłaty.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 6 lipca 2018 r., sygn. II CSK 562/17

      Jeżeli lider konsorcjum posiada nieodwołalne pełnomocnictwo do reprezentowania wchodzących w jego skład uczestników, pojedynczy podmiot nie może wytoczyć powództwa bezpośrednio przeciwko zamawiającemu. I to nawet wówczas, gdy z konsorcjum wystąpi.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 23 maja 2018 r., sygn. IV CSK 448/17

      Wynik przetargu na realizację zamówienia publicznego może być zaskarżony także wówczas, gdy wybrana oferta była wprawdzie najkorzystniejsza z punktu widzenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia, ale została złożona z naruszeniem przepisów prawa lub wykonawca powinien być wcześniej wykluczony z przetargu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 23 maja 2018 r., sygn. I CSK 35/18

      Nie jest dopuszczalne zawarcie umowy konsorcjum nie w celu wspólnej realizacji zobowiązań wynikających z umowy podstawowej, tylko w celu uzyskania uprawnień do wierzytelności należnej z tytułu wykonania świadczeń z tej umowy wyłącznie przez jednego z uczestników konsorcjum. Prowadzi to bowiem do faktycznego obrotu wierzytelnościami pod "przykryciem" umowy konsorcjalnej i narusza obowiązek określony

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2018 r., sygn. II CSK 452/17

      Nie ma podstaw do automatycznego kwalifikowania wszystkich umów o współdziałanie (lub podobnie nazywanych), w tym także zawieranych w postępowaniu zmierzającym do udzielenia i wykonania zamówienia publicznego, jako umów spółki cywilnej. Uznanie konkretnej umowy konsorcjum za umowę spółki cywilnej jest możliwe wtedy, gdy można w niej dostrzec wszystkie cechy konstrukcyjne umowy spółki cywilnej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 1 marca 2018 r., sygn. I CSK 657/17

      Sankcja przewidziana w art. 46 ust. 4a p.z.p. nie dotyczy tych wypadków, gdy wykonawca złoży kompletną ofertę, mimo że faktycznie nie spełniał warunków udziału w postępowaniu przetargowym.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. IV CSK 86/17

      Gwarancja ubezpieczeniowa czy bankowa może być wystawiona tylko na lidera konsorcjum.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 26 stycznia 2018 r., sygn. V CSK 394/17

      Skoro ustawodawca dopuścił możliwość uiszczenia składki w innym terminie niż jednocześnie z zawarciem umowy ubezpieczenia, z założeniem, że wówczas ubezpieczyciel od dnia zawarcia umowy może ponosić odpowiedzialność (trwa stosunek ubezpieczenia), to oznacza, że stosunek ubezpieczenia wcześniej istniał, a tylko został potwierdzony w ustalonym w sprawie dniu. Przyjęcie, że w takiej sytuacji wadium podlegało

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00