Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Problemy podatkowe związane z sukcesją przedsiębiorstwa – odpowiedzi MF

      Od 25 listopada 2018 r. zaczęła obowiązywać ustawa o zarządzie sukcesyjnym regulująca zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa w spadku. Ustawa ta wprowadziła liczne zmiany do ustaw podatkowych dotyczące rozliczania podatku dochodowego, VAT oraz podatku od spadków i darowizn przez takie przedsiębiorstwo. Już teraz pojawiają się wątpliwości, jak w praktyce stosować niektóre z nowych przepisów. W związku

    • comment
      Artykuł

      Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2019 r.

      W 2019 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wynosić będzie 1 zł na 1 litr oleju. Obecnie zwrot akcyzy przysługuje do 86 litrów paliwa na hektar, natomiast od 2019 r. limit ten zostanie podwyższony do 100 litrów. Co jeszcze ulegnie zmianie i jak będzie wyglądała procedura ubiegania się o zwrot w 2019 r.?

    • comment
      Artykuł

      Kiedy trzeba wnosić opłatę skarbową za pełnomocnictwo?

      Za każde złożone w urzędzie pełnomocnictwo trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Podstawą powstania obowiązku uiszczenia opłat skarbowej jest dokument pełnomocnictwa.

    • comment
      Artykuł

      Przedstawiciel podatkowy VAT

      Firma zagraniczna, która nie ma siedziby na terenie UE, a która w Polsce wykonuje czynności czynnego podatnika podatku VAT (np. sprzedaż na terenie kraju, eksport, import), musi ustanowić przedstawiciela podatkowego. Podmiot zagraniczny z innego państwa członkowskiego może, ale nie musi ustanawiać takiego przedstawiciela.

    • comment
      Artykuł

      Odwołanie od decyzji organu administracji - informacje podstawowe

      Spór z organem administracji to sytuacja, w której strona postępowania nie zgadza się z decyzją organu wydaną w jej sprawie.

    • comment
      Artykuł

      Rejestr Zastawów Skarbowych (RZS) - informacje podstawowe

      Rejestr Zastawów Skarbowych zawiera informacje o wszystkich ustanowionych zastawach skarbowych na terenie całego kraju. Zastaw skarbowy jest formą zabezpieczenia wierzytelności podatkowych wobec urzędu skarbowego. Warto skorzystać z niego m.in. przed zakupem nieruchomości lub rzeczy ruchomych dużej wartości. RZS prowadzi Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Wszystkie składane wnioski o wpis lub wykreślenie

    • comment
      Artykuł

      Załatwianie spraw w ZUS przez pełnomocnika

      W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można załatwiać swoje sprawy przez pełnomocnika. Ustanowienie pełnomocnictwa do kontaktów z ZUS i załatwianie spraw związanych z ubezpieczeniami jest zwolnione z opłaty skarbowej.

    • comment
      Artykuł

      Kasa fiskalna po zakończeniu działalności

      Po likwidacji firmy należy dopełnić wszystkich formalności związanych z zakończeniem pracy kasy rejestrującej.

    • comment
      Artykuł

      Co zrobić z kasą fiskalną po połączeniu, przejęciu albo zmianie formy prawnej firmy?

      Chcesz przejąć firmę albo zmienić formę prawną i nie wiesz co zrobić z kasą fiskalną?

    • comment
      Artykuł

      Wymiana pamięci w kasie fiskalnej

      Jak należy postępować w przypadku konieczności wymiany pamięci fiskalnej?

    • comment
      Artykuł

      Zmiana miejsca używania kasy fiskalnej

      Przy zmianie miejsca wykonywania działalności można przenieść także swoją dotychczas używaną kasę fiskalną. Należy pamiętać jednak o dopełnieniu kilku formalności.

    • comment
      Artykuł

      Co zrobić w razie awarii kasy fiskalnej?

      Jeśli kasa fiskalna uległa awarii, nie wolno sprzedawać towarów i usług do czasu jej naprawienia. Można skorzystać z kasy rezerwowej, jednak pod warunkiem jej posiadania i zarejestrowania. Nie można w inny sposób ewidencjonować obrotu ani w formie papierowej, ani elektronicznej na własnym komputerze.

    • comment
      Artykuł

      Odliczenie VAT od zakupu paliwa i kosztów eksploatacji samochodu - informacje podstawowe

      Jakie są zasady odliczania VAT na wydatki związane z samochodami w prowadzonej działalności?

    • comment
      Artykuł

      Zwrot VAT dla podróżnych – TAX FREE

      Jeśli np. prowadzony przez przedsiębiorcę sklep odwiedza duża liczba zagranicznych turystów, dodatkową zachętą do zakupów może być dla nich możliwość odzyskania podatku VAT. Umożliwia to tzw. system TAX FREE, dzięki któremu obcokrajowcy spoza UE mają szansę na zwrot podatku VAT zapłaconego przy nabyciu towarów w Polsce.

    • comment
      Artykuł

      Podstawa opodatkowania VAT towarów sprzedawanych w zestawach

      Sprzedając towary albo usługi objęte różnymi stawkami podatku VAT w zestawach promocyjnych, należy uważać na to, w jaki sposób ustala się ceny poszczególnych elementów zestawu w zależności od stawki VAT. Sztuczne manipulowanie podstawą opodatkowania przy sprzedaży zestawów może zostać uznane przez organy podatkowe za nadużycie prawa w świetle przepisów o VAT. Chodzi tu o sytuacje, w których sztucznie

    • comment
      Artykuł

      Wykreślenie z rejestru VAT

      Jeśli urząd zwrócił na konto podatnika VAT zapłacony podatek VAT albo wezwał go do złożenia wyjaśnień, czy ponownej rejestracji, to oznacza, że mógł on zostać wykreślony z rejestru VAT. Zgodnie z obowiązującymi od 2017 roku przepisami, jeśli z jakichś powodów podatnik został wykreślony z VAT, urząd nie musi go o tym informować. Może to także dotyczyć kontrahentów podatnika.

    • comment
      Artykuł

      Powrót do zwolnienia VAT

      Podatnik VAT, u którego sprzedaż spadła poniżej limitu sprzedaży (200 tys. zł) uprawniającego do podmiotowego zwolnienia z VAT, może powrócić do tego zwolnienia.

    • comment
      Artykuł

      Kary za nierzetelne rozliczanie VAT

      W razie stwierdzenia, że w złożonej deklaracji podatkowej wykazano np.: zaniżoną kwotę zobowiązania podatkowego, zawyżoną kwotę zwrotu podatku, oprócz właściwej kwoty, należy dopłacić dodatkowo 30% - kwoty zaniżenia podatku albo kwoty zawyżenia zwrotu. Te same konsekwencje czekają w razie niezłożenia deklaracji i niezapłacenia podatku.

    • comment
      Artykuł

      Wycofanie środka trwałego na cele prywatne

      Jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje się środki trwałe i prowadzi ich ewidencję, to przysługuje prawo do wycofania tych składników majątkowych na cele prywatne. Dotyczy to zarówno maszyn, urządzeń, samochodów, jak i nieruchomości. Czynność ta nie powoduje powstania przychodu, trzeba ją jednak udokumentować, a w niektórych przypadkach zapłacić podatek VAT.

    • comment
      Artykuł

      Świadczenia na rzecz pracowników, które można zaliczyć w koszty (dla firm opodatkowanych CIT)

      Kosztami uzyskania przychodów są m.in. świadczenia na rzecz pracowników, jednak nie każde. Które z nich? Kiedy je rozliczać?

    • comment
      Artykuł

      Rozliczanie podróży służbowej przedsiębiorcy

      W trakcie podróży służbowej, jako przedsiębiorca masz prawo zaliczyć do kosztów wydatki (choć nie wszystkie) z tym związane. Podstawowym warunkiem jest to, aby wydatki zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu, zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu. Czyli tak samo, jak inne koszty, które rozliczasz w działalności.

    • comment
      Artykuł

      Koszty podatkowe poniesione przed rozpoczęciem działalności

      W przypadku podatku dochodowego, wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności (zarejestrowaniem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowym Rejestrze Sądowym) mogą być uwzględnione w rozliczeniu podatkowym.

    • comment
      Artykuł

      Kiedy przedsiębiorca traci prawo do podatku liniowego?

      Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi zdecydować, jaką formę opodatkowania wybierze w celu rozliczenia swojego biznesu. Jedną z możliwości jest wybór opodatkowania podatkiem liniowym. Kiedy przedsiębiorca ma prawo wybrać podatek liniowy, a także w jakich sytuacjach następuje utrata takiego prawa?

    • comment
      Artykuł

      Amortyzacja w działalności gospodarczej

      W działalności gospodarczej niemal każdy przedsiębiorca musi dokonać zakupu przedmiotów, które są niezbędne do jej prowadzenia. Musi zapewnić niezbędne wyposażenie do zaplecza biurowego (meble biurowe, komputer, drukarka, maszyny i urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej), a czasem środek transportu (samochód). Te przedmioty, jeśli tylko ich przewidywany okres używania przez przedsiębiorcę

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00