Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 marca 2015 r., sygn. I OSK 951/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Joanna Banasiewicz, Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.), Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz, Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1109/13 w sprawie ze skargi H. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej 1) uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] marca 2013 r. nr [...], 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz H. kwotę 837 (osiemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 11 marca 2013 r. H. (dalej jako skarżąca) zwróciła się, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm., dalej jako u.d.i.p.), do Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej o udostępnienie informacji w postaci pełnej treści dokumentu "Zadania Urzędów Kontroli Skarbowej na 2013 rok".

Decyzją z 22 marca 2013 r., na podstawie art. 16 ust. 1, 2 u.d.i.p. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej odmówił udostępnienia informacji w żądanym zakresie.

Organ zaliczył wnioskowaną informację do katalogu informacji publicznej, zaznaczając przy tym, iż nie oznacza to bezwzględnego obowiązku udostępnienia tego rodzaju danych. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 u.d.i.p. prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych. Jedną z takich tajemnic jest tajemnica skarbowa, której udostępnienie zostało unormowane w przepisach ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00