Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 549/23

Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 stycznia 2024 r. sprawy ze skarg P. w G. i A. S. na postanowienie Wojewody Pomorskiego z dnia 5 maja 2023 r. nr NSP-VIII.7581.1.107.2023.AR w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę uchyla zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Prokurator Okręgowy w Gdańsku i A. S. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargi na postanowienie Wojewody Pomorskiego z 5 maja 2023 r. w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie odszkodowania za nieruchomość przejętą po drogę.

Skarżonym postanowieniem Wojewoda odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania, w uzasadnieniu wskazując, że Ustanowiony przez stronę pełnomocnik odebrał decyzję organu I instancji w dniu 14 marca 2023 r., zatem termin do wniesienia odwołania upłynął w dniu 28 marca 2023 r. Wojewoda wskazał, że A. S. złożyła odwołanie pismem z 24 marca 2023 r. za pośrednictwem Poczty Polskiej w dniu, a zatem po upływie terminu do jego wniesienia, nie załączając wówczas wniosku o przywrócenie terminu, co jest niezbędne do przywrócenia terminu. Wniosek o przywrócenie terminu został natomiast złożony po złożeniu odwołania pismem z 24 marca 2023 r. - pismami z 12 kwietnia 2023 r. (przez pełnomocnika L. S.) oraz z 14 kwietnia 2023 r. Zatem w ocenie Wojewody jest niecelowe badanie przesłanek przywrócenia terminu wskazanych w art. 58 § 1 i § 2 K.p.a. Wojewoda wyjaśnił, że odwołanie A. S., mimo że zostało wniesione w dwóch egzemplarzach (nadane w dniu 29 marca 2023 r. oraz przekazane wraz z pismem A. S., reprezentowanej przez L. S., z 12 kwietnia 2023 r.) stanowi jedno odwołanie wniesione przez jedną stronę postępowania. W związku z tym, iż odwołanie pismem z 24 marca 2023 r. zostało nadane w dniu 29 marca 2023 r., a więc z uchybieniem terminu do jego wniesienia i nie zawierało wniosku o przywrócenie terminu do jego wniesienia, należało orzec o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. Niemożliwym bowiem było skorygowanie ww. uchybienia poprzez załączenie kolejnego egzemplarza tego samego odwołania do wniosku o przywrócenie terminu wyrażonego w piśmie z 12 kwietnia 2023 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00