Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Wr 612/23

Nadzór budowlany

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda Asesor WSA Marta Pawłowska (spr.) Protokolant: Starszy asystent sędziego Katarzyna Grott po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi P. T. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia 26 lipca 2022 r. nr 758/2022 w przedmiocie nakazu doprowadzenia obiektu do stanu poprzedniego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 26 lipca 2022 r. nr 758/2022 Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej DWINB), po rozpoznaniu odwołania P. T. (dalej jako "strona" lub "skarżący") od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia (dalej jako "PINB") z dnia 30 maja 2022 r., którą nakazano P. T., jako inwestorowi robót budowlanych polegających na zabudowie korytarza znajdującego się w obrębie wejścia do budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ulicy [...] we W. – doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego poprzez usunięcie wszystkich elementów przedmiotowej zabudowy korytarza – utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Z uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia oraz akt administracyjnych wynika, że na skutek otrzymanego zawiadomienia PINB w dniu 11 lutego 2021 r. przeprowadził kontrolę, w toku której stwierdził, że przy ul. [...] we W. istnieje budynek mieszkalny jednorodzinny, dwulokalowy. Na parterze budynku bezpośrednio po wejściu na korytarz (części wspólne) znajduje się zabudowa w części klatki schodowej w kształcie półkola, w której znajduje się przedpokój lokalu mieszkalnego nr [...]. Wymiary powstałego wiatrołapu po zabudowie wynoszą w rzucie ok. 1,40 x 2,0 m. Wejście do lokalu mieszkalnego nr [...] realizowane jest poprzez drzwi otwierane na zewnątrz o szerokości około 80 cm. Powstały przedpokój po zabudowie części wspólnej ma szerokość od ok. 120 do 97,5 cm. Poprzednio lokal nr [...] posiadał dwa wejścia z klatki schodowej. Jedno prowadzące do pokoju, a drugie do kuchni, z której istnieje przejście do łazienki i pokoju. Aktualnie lokal posiada jedno wejście z klatki schodowej do nowopowstałego przedpokoju (zabudowy korytarza). Z przedpokoju istnieje wejście do pokoju i kuchni. Wejście do kuchni z przedpokoju zostało zawężone z 80 cm do 67 cm w wyniku wykonanej zabudowy. Wejście do lokalu mieszkalnego nr [...] znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego i stanowią je drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz prowadzące na zabudowane schody. Minimalne przejście po całkowitym otworzeniu drzwi do lokalu mieszkalnego nr [...] wynosi 125 cm mierzone od ściany do otwartego skrzydła. Z czynności kontrolnych sporządzono dokumentację fotograficzną. Do protokołu oświadczenie złożyła T. T., która zeznała, że zabudowa korytarza została wykonana w 1998 roku i polegała ona na wstawieniu ściany na rzucie półkola i nowych drzwi wejściowych. Inwestorem robót był syn P. T. Nie uzyskał on pozwolenia na budowę ani nie dokonywał zgłoszenia. W chwili budowy była ustna zgoda właściciela lokalu nr [...] na zabudowę wspólnego korytarza. Współwłaściciele budynku uzgodnili, że w lokalu nr [...] zostanie zamurowane przejście z łazienki do komórki lokalu nr [...] i w zamian za zgodę na zabudowę części korytarza lokal nr [...] odstąpił komórkę na rzecz lokalu nr [...]. Ustalono również, że do lokalu nr [...] zostanie wykonane odrębne wejście z zewnątrz, które do dziś nie zostało wykonane. Do protokołu oświadczenie złożył również S. F., właściciel lokalu nr [...], który oświadczył, że w 1998 r. wyraził zgodę na zabudowę części wspólnej korytarza klatki schodowej, na rzecz wykonania przedpokoju dla lokalu nr [...], a w zamian miał uzyskać na własność komórkę piwniczną, ponieważ do tej pory nie uzyskał na własność tej komórki, nie zgadza się na pozostawienie zabudowanego korytarza w obecnym kształcie. Dostęp do komórki piwnicznej jest obecnie możliwy jedynie z budynku gospodarczego przynależnego do lokalu nr [...]. Dostęp do przestrzeni pod schodami jest mocno ograniczony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00