Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Wr 413/23
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie: Sędzia WSA Piotr Kieres, Protokolant Asesor WSA Aneta Brzezińska (sprawozdawca), Starszy specjalista Edyta Luniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi K.G. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 marca 2023 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.60.2023.1.AG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 19 stycznia 2023 r. K. G. (dalej: skarżący) złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku dochodowego od osób fizycznych. Opis zdarzenia przyszłego:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Aktualnie nie prowadzi oraz nie ma zamiaru prowadzić działalności polegającej na wymianie walut wirtualnych, tj. nie prowadzi i nie ma zamiaru świadczyć usług określonych w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Wnioskodawca ma zamiar dokonać zakupu kryptowalut na wybranej giełdzie kryptowalutowej oraz, wykorzystując jedną z dostępnych w ramach platformy funkcjonalności, dokonać tzw. stakingu ww. kryptowalut w zamian za otrzymanie nagrody w postaci kryptowaluty. Wnioskodawca nie ma wybranej giełdy kryptowalut, na której planuje to zrobić, przy czym jest to dość powszechna funkcjonalność na rynku kryptowalut. Staking polega na wpłaceniu kryptowalut (walut wirtualnych) do tzw. puli stakingowej celem walidacji transakcji lub bloku (w zależności od rodzaju projektu) w zamian za otrzymanie nagrody w formie określonej ilości jednostek kryptowalut, które są stakowane. Kryptowaluta (waluta wirtualna) spełniają definicję, o której mowa w art. 5a pkt 33a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right