Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Po 399/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi T. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 maja 2023 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Wójt Gminy [...], decyzją z dnia 8 lutego 2021 r., nr [...], ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie chlewni i adaptacji części istniejącego magazynu maszyn na chlewnię na terenie działki nr [...] w miejscowości N. [...], gmina [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, iż w dniu 10 grudnia 2020 r. K. R. wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie chlewni i adaptacji części istniejącego magazynu maszyn na chlewnię na terenie działki nr [...] w miejscowości N. [...], gmina [...]. Dla inwestycji tej Wójt Gminy [...] w dniu 13 listopada 2020 r. wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W decyzji tej organ stwierdził brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowej inwestycji, a także określił istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji przedmiotowego przedsięwzięcia. Na podstawie art. 61 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: u.p.z.p.) organ stwierdził, iż art. 61 ust. 1 nie ma zastosowania w sprawie, gdyż powierzchnia przedmiotowego gospodarstwa rolnego przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w gminie. Organ wskazał, iż wnioskodawca jest właścicielem działek nr [...] o pow. 0,7200 ha, nr [...] o pow. 0,4182 ha, nr [...] o pow. 2,2900 ha, nr [...] o pow. 0,9200 ha oraz nr [...] o pow. 3,900 ha, a także jest dzierżawcą gruntów rolnych o łącznej powierzchni 6,67 ha, co oznacza, iż posiada on w Gminie [...] grunty rolne o powierzchni 14,9182 ha. Organ ustalił, iż grunty te stanowią zorganizowaną całość gospodarczą. Jednocześnie organ ustalił, iż średnia powierzchnia gospodarstwa w gminie wynosi 8,2804 ha (dane z referatu podatkowego). Ponadto organ ustalił, iż teren ma dostęp do drogi publicznej, którą jest droga gminna nr [...], istniejące uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego, teren inwestycji nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze, parametry wnioskowanej inwestycji nie zaburzą ładu przestrzennego, zaś decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00