Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2023 r., sygn. I SA/Wr 276/23

Podatek od nieruchomości; Podatek rolny

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Horobiowski (sprawozdawca),, Sędziowie: Sędzia WSA Tadeusz Haberka,, Asesor WSA Łukasz Cieślak,, Protokolant: Starszy specjalista Katarzyna Motyl,, po rozpoznaniu w Wydziale I, na rozprawie w dniu 15 listopada 2023 r. sprawy ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą w Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z dnia 31 stycznia 2023 r. nr SKO/41/P-205/2022 w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za październik, listopad, grudzień 2019 r. i za 2020 r.: oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi.

1.1. Przedmiotem skargi G. Sp. z o.o. z siedzibą w Z. (dawniej: G.(1) Sp. z o.o. Sp.k.; dalej: Strona, Spółka, Podatnik, Skarżąca) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze (dalej: SKO, organ odwoławczy, organ II instancji) z dnia 31 stycznia 2023 r. nr SKO/41/P-205/2022, na mocy której uchylono w całości decyzję Burmistrza Miasta i Gminy B. (dalej: Burmistrz, organ I instancji) z dnia 23 sierpnia 2022 r. o numerze PO.3123.131856.2020.2021.50.MP w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego Strony z tytułu łącznego zobowiązania pieniężnego za miesiące od października do grudnia 2019 r. oraz za 2020 r.

Wobec – wynikającego z art. 141 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 1634; dalej: p.p.s.a.) – obowiązku zwięzłego przedstawienia stanu sprawy, a nie powielania zawartości (treści) akt, wskazuje się w ujęciu chronologicznym, co następuje.

1.2. W dniu 7 października 2019 r. Podatnik złożył korektę deklaracji na podatek rolny na rok 2019 za miesiąc październik, w której wyliczył łączną powierzchnię użytków rolnych stanowiących gospodarstwo rolne w rozmiarze [...] ha fizycznych, czyli [...] ha przeliczeniowych, wykazując w niej działki gruntu o numerach: [...], [...], [...] i [...], z czego do opodatkowania łącznie [...] ha (załącznik ZDR-1), a jako zwolnione z opodatkowania łącznie [...] ha (załącznik ZDR-2). Następnie w dniu 18 sierpnia 2020 r. złożył kolejną korektę deklaracji za ww. okres, w której wyliczył łączną powierzchnię użytków rolnych stanowiących gospodarstwo rolne w rozmiarze [...] ha fizycznych, czyli [...] ha przeliczeniowych, wykazując w niej działki gruntu o numerach: [...] i [...], z czego do opodatkowania łącznie [...] ha (załącznik ZDR-1), a jako zwolnione z opodatkowania łącznie [...] ha (załącznik ZDR-2). Z kolei w dniu 8 września 2020 r. Podatnik złożył następną korektę deklaracji za ww. okres, w której wyliczył łączną powierzchnię użytków rolnych stanowiących gospodarstwo rolne w rozmiarze [...] ha fizycznych, czyli [...] ha przeliczeniowych, wykazując w niej działki gruntu o numerach: [...], [...], [...] i [...], z czego do opodatkowania łącznie [...] ha (załącznik ZDR-1), a jako zwolnione z opodatkowania łącznie [...] ha (załącznik ZDR-2). Ponadto w dniu 8 września 2020 r. złożył deklarację za styczeń 2020 r., w której wyliczył łączną powierzchnię użytków rolnych stanowiących gospodarstwo rolne w rozmiarze [...] ha fizycznych, czyli [...] ha przeliczeniowych, wykazując w niej działki gruntu o numerach: [...], [...], [...] i [...], z czego do opodatkowania łącznie [...] ha (załącznik ZDR-1), a jako zwolnione z opodatkowania łącznie [...] ha (załącznik ZDR-2).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00