Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 30 listopada 2023 r., sygn. II SA/Sz 792/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 listopada 2023 r. sprawy ze skargi W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 17 lipca 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta S. z dnia 22 marca 2023 r., nr [...]

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta S., decyzją z dnia 22 marca 2023 r., nr DOMA.6211.18.2023.AKK, na podstawie art. 3 pkt 5 i pkt 21 lit. a, art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 1b pkt 1, 2, art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 390), dalej jako "u.ś.r.", odmówił W. S., dalej jako "wnioskodawca", "skarżący", przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną żoną G. S..

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że W. S. od dnia 1 maja 2018 r. posiada prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Do wniosku wnioskodawca dołączył kserokopię decyzji KRUS z dnia 12 kwietnia 2018r. o przyznaniu renty rolniczej oraz wypis z treści orzeczenia KRUS o trwałej i całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym z dnia 6 kwietnia 2018 r. W ramach wywiadu środowiskowego ustalono, że wnioskodawca nie pracuje oraz nie prowadzi działalności rolniczej. Sprawuje opiekę nad niepełnosprawną żoną, która wymaga pomocy i wsparcia przy wykonywaniu większości czynności dnia codziennego. Opieka polega na codziennych działaniach takich jak: pomoc w higienie osobistej, mycie, pomoc w ubieraniu, czynności pielęgnacyjne zalecane przez lekarza, czynności związane z procesem leczenia, tj. umawianie wizyt lekarskich, realizacja recept, podawanie leków, pomoc w dotarciu do placówek służby zdrowia, prowadzenie gospodarstwa domowego, pranie, prasowanie, sprzątanie, przygotowywanie posiłków, planowanie oraz robienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych, towarzyszenie podczas wizyt w urzędach, instytucjach, organizacjach, regulowanie opłat, czynności zapewniające kontakt z otoczeniem, tj. organizowanie wyjść z mieszkania oraz podtrzymywanie z kontaktów z rodziną i otoczeniem. Opieka ta sprawowana jest w sposób stały, bezpośredni i nieprzerwany. Jednocześnie ustalono, iż podopieczna korzysta od 1 lutego 2023 r. z usług opiekuńczych w formie usług domowych i pielęgnacyjnych w wymiarze 4 godzin tygodniowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00