Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Łd 921/23

Dnia 13 grudnia 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agata Sobieszek-Krzywicka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska, Sędzia WSA Magdalena Sieniuć, Protokolant Starszy asystent sędziego Jarosław Moraczewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2023 roku sprawy ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 23 sierpnia 2023 roku nr SKO.4141.231.23 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy B. z dnia 22 maja 2023 roku, nr [...].

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 23 sierpnia 2023 r. nr SKO.4141.231.23, po rozpatrzeniu odwołania J.C., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Sieradzu utrzymało w mocy decyzję, wydaną przez Wójta Gminy B. z 22 maja 2023 r., nr [...].

Wnioskiem z 7 listopada 2022 r. J.C. zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w B., o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad żoną – E.C..

22 maja 2023 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w B. decyzją nr [...] odmówił wnioskodawcy świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad żoną – E.C..

Od powyższej decyzji J.C. wniósł odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu, które zaskarżoną decyzją z 23 sierpnia 2023 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy, zauważył, że ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że wnioskodawca sprawuje opiekę nad niepełnosprawną żoną, która na podstawie Orzeczenia Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w S. z [...] maja 2019 r., znak: [...], wydanym na stałe, została od lutego 2013 r. uznana za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a daty niepełnosprawności nie da się ustalić – co oznacza to, że spełniony został warunek dotyczący osoby wymagającej opieki wymieniony w art. 17 ust. 1 ustawy. Organ zważył, iż z przeprowadzonego 16 listopada 2022 r. wywiadu środowiskowego wynika, że E.C.: cierpi na postępujący rozwój choroby oczu, depresję oraz nadciśnienie; na stałe przyjmuje leki na nadciśnienie (celem obniżenia ciśnienia w gałce ocznej), leki na depresję i na uspokojenie; leczy się na zwyrodnienie kręgosłupa i problemy żołądkowe; obecnie jest rehabilitowana; po domu porusza się samodzielnie a wychodząc z domu potrzebuje pomocy. Ustalono, że E.C. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wypożyczaniu narzędzi ogrodniczych i budowlanych a jej praca polega na obieraniu telefonów, gdyż resztę obowiązków wykonuje wnioskodawca. Niepełnosprawna dysponuje tabletem na potrzeby działalności gospodarczej - urządzenie jest dostosowane dla osób niedowidzących, posiada specjalne oprogramowanie oraz lupę. W ramach działalności gospodarczej E.C. zatrudnia pracownika. Z uwagi na niepełnosprawność żony J.C. udziela jej pomocy. Od 1,5 roku wnioskodawca nie pracuje (zaniechał prowadzenia działalności gospodarczej), aby udzielać żonie całodobowej pomocy. Skarżący przygotowuje żonie cztery posiłki dziennie oraz napoje w termosie, szykuje ubrania (żona ubiera się sama), pomaga przy nalewaniu wody do wanny, przy wyjściu z wanny i rozwieszaniu ręczników. Raz dziennie wnioskodawca pomaga żonie w ćwiczeniach fizycznych i wyjściu na spacer do lasu, dwa razy dziennie mierzy ciśnienie, raz dziennie - poziom cukru we krwi a pięć razy dziennie podaje leki. Ponadto wnioskodawca cztery razy w tygodniu sprząta mieszkanie, pierze, prasuje, dwa razy w miesiącu zawozi żonę do lekarza, realizuje recepty, dokonuje zakupów, załatwia sprawy urzędowe a w razie potrzeby zawozi żonę dwa razy w tygodniu do kościoła. Ponadto wnioskodawca codziennie przynosi opał, pali w piecu, dwa razy w tygodniu ćwiczy z żoną mowę, czytanie i pisanie. Niepełnosprawna otrzymuje od męża wsparcie w pełnieniu funkcji społecznych: niepełnosprawna jest członkiem zarządu w Polskim Związku Niewidomych Okręgu [...] (na te spotkania raz w tygodniu - w S., dowozi żonę skarżący) oraz członkiem Klubu Szachów dla Osób Niewidomych "[...] (skarżący dowozi żonę, trzy razy w miesiącu do Ł.). Ponadto, w ramach przeciwdziałania depresji i otyłości, skarżący zabiera żonę, raz w roku na kilka dni, nad morze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00