Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. IV SA/Po 524/23
Administracyjne postępowanie; Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Busz Sędzia WSA Tomasz Grossmann Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 09 listopada 2023 r. sprawy ze skargi W. Sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 31 maja 2023 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta P., po rozpoznaniu wniosku K. S.A., decyzją 24 stycznia 2023 roku (nr [...]), ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie, nadbudowie i przebudowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego planowanej do realizacji na działce ewid. nr [...] ark. 14, obręb W., położonej w P. przy ulicy [...].
W zakresie warunków i wymagań ochrony i kształtowania ładu przestrzennego organ ustalił: wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki na maks. 58%; wskaźnik udziału powierzchni biologicznie czynnej minimum 25%; szerokość elewacji frontowej maks. 27m; wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu, attyki dla rozbudowy i nadbudowy części budynku scalonej z oficyną budynku przy ul. [...] maks. 13m, lecz nie wyżej niż wysokość oficyny bocznej kamienicy przy ul. [...], a dla pozostałej części budynku maks. 15,95m
W zakresie ochrony środowiska i zdrowia ludzi oraz dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej organ wskazał, że kamienica powstała w [...] roku oraz jest wpisana do rejestru zabytków pod nr [...] na mocy decyzji z dnia 6 października 1982 roku, a także do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta P. na mocy zarządzenia Prezydenta Miasta P. z dnia 17 października 2019 roku. Uwzględniając wskazania M. K. Z. ustalono, że: dopuszczalna jest przebudowa i nadbudowa niższej 3-kondygnacyjnej i 3-osiowej części oficyny na obiekt garażowy, a jego wysokość nie może przewyższać kalenicy sąsiadującej oficyny bocznej kamienicy przy ul. [...], tj. okapu dachowego istniejącej oficyny; przebudowa niższej części oficyny wymaga przedstawienia szczegółowej inwentaryzacji rysunkowej w rzucie, przekroju i widoku oraz pełnej dokumentacji fotograficznej; zachowaniu i ochronie podlega wyższa 4-kondygnacyjna i 2-osiowa części oficyny, której elewacje i drewniane drzwi należy poddać pracom konserwatorskim, nowa zabudowa w głębi działki musi być dostosowana gabarytami do skali podwórza i otaczającej go historycznej zabudowy, nie przytłaczając jej, lecz harmonijnie ją dopełniać jako spójny element zabudowy; projektowana zabudowa powinna być niższa od kalenicy kamienicy frontowej; w granicach dopuszczonej wysokości nadbudowy i rozbudowy powinny mieścić się urządzenia i instalacje techniczne; zmiany nie mogą negatywnie wpływać na wartość chronionego zespołu urbanistyczno-architektonicznego Wildy i ekspozycję historycznej zabudowy; projekt budowlany powinien uwzględniać docelowe zagospodarowanie podwórza wraz z aranżacją roślinności oraz wymaga akceptacji konserwatorskiej, a na prace budowlane należy uzyskać pozwolenie konserwatorskie przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right