Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 listopada 2023 r., sygn. II SA/Łd 582/23

Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo

Dnia 23 listopada 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Sieniuć, Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska (spr.), Asesor WSA Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 listopada 2023 roku sprawy ze skargi E. M. na postanowienie Wojewody Łódzkiego z dnia 4 maja 2023 roku nr 34/2023 znak: GPB-III.7722.10.2023 JR w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokatowi A. Ś. prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ulicy [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu. MR

Uzasadnienie

Postanowieniem z 4 maja 2023 r., nr 34/2023, Wojewoda Łódzki, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 ze zm.) w skrócie: "k.p.a." – utrzymał w mocy postanowienie Starosty Pabianickiego nr 23/2023 z 20 lutego 2023 r., znak: 6740.282.2021, odmawiające wznowienia postępowania w sprawie własnej decyzji nr 750/2021 z 7 września 2021 r., znak: AB.6740.282.2021, udzielającej pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego, wielorodzinnego wraz z instalacją wodociągową, instalacją kanalizacji sanitarnej, instalacji kanalizacji deszczowej, instalacji ciepłowniczej oraz wewnętrznej linii zasilającej na działkach nr ewid. [...], [...], [...] w P., przy ul. [...], obręb [...] oraz wzmocnienia konstrukcji istniejącego budynku gospodarczego na działce nr ewid. [...] w P., przy ul. [...].

Organ II instancji w pierwszej kolejności wyjaśnił, że instytucja wznowienia postępowania ma na celu stworzenie prawnej możliwości ponownego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i podjęcia rozstrzygnięcia sprawy zakończonej ostateczną decyzją, jeżeli postępowanie przed organem administracji publicznej było dotknięte wadami procesowymi, wyliczonymi enumeratywnie w art. 145 § 1 k.p.a. Postępowanie prowadzone po wznowieniu nie może być wykorzystywane do pełnej merytorycznej kontroli decyzji wydanej w postępowaniu zwykłym. Zakres postępowania prowadzonego w wyniku jego wznowienia jest węższy aniżeli postępowania zwykłego i ogranicza się do badania podstaw wznowienia wskazanych przez wnioskodawcę. W myśl art. 148 § 1 k.p.a., podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał w sprawie decyzję w pierwszej instancji, w terminie jednego miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania. Natomiast zgodnie z § 2 powyższego artykułu, termin do złożenia podania o wznowienie postępowania z przyczyny określonej w art. 145 § 1 pkt 4 (strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu) biegnie od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż po wpłynięciu wniosku o wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną, organ musi ustalić, na której przesłance wnoszący opiera swoje żądanie. Tylko wskazanie okoliczności wypełniających którąś z przesłanek wskazanych w art. 145 § 1 k.p.a., powoduje, iż dane podanie można uznać za wniosek o wznowienie postępowania. Po ustaleniu przesłanki, na której opiera się wnoszący, należy zbadać czy został zachowany termin do wniesienia podania o wznowienie postępowania. Jak już wskazano wyżej, w przypadku żądania wznowienia postępowania na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a., miesięczny termin do wniesienia podania o wznowienie postępowania biegnie od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00