Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. III SAB/Łd 183/23
Cudzoziemcy
Dnia 7 listopada 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Kowalska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wyporska-Frankiewicz, Asesor WSA Anna Dębowska, po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. P. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego w przedmiocie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy 1. stwierdza, że Wojewoda Łódzki dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania w załatwieniu wniosku skarżącej M. P. z dnia 21 czerwca 2023 roku, które nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 2. oddala skargę w pozostałym zakresie; 3. zasądza od Wojewody Łódzkiego na rzecz skarżącej M. P. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
21 czerwca 2023 r. M. P., obywatelka Ukrainy, złożyła do Wojewody Łódzkiego wniosek na pobyt czasowy. Jako przesłankę pobytu wskazała wykonywanie pracy w Polsce.
Do przedmiotowego wniosku dołączono: pełnomocnictwo, załącznik nr 1, kserokopię paszportu, karty pobytu i wizy, deklarację PIT - 37 za rok 2022, zaświadczenie ZUS o zgłoszeniu do obowiązkowych ubezpieczeń, powiadomienie o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy, wymagane oświadczenia cudzoziemca, a także potwierdzenie uiszczenia opłat: za udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pełnomocnictwo.
18 lipca 2023 r. wniosek strony został zarejestrowany w systemie informatycznym Pobyt.
8 sierpnia 2023 r. pełnomocnik wnioskodawczyni za pośrednictwem platformy ePUAP wniósł ponaglenie na działanie organu, do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
17 sierpnia 2023 r. cudzoziemka wniosła skargę na przewlekłość działania Wojewody Łódzkiego, zarzucając organowi naruszenie art. 35 § 1 k.p.a. Strona wniosła o orzeczenie o przewlekłym prowadzeniu postępowania przez Wojewodę Łódzkiego, zobowiązanie organu do rozpoznania sprawy w terminie 30 dni od otrzymania wyroku sądu wraz z aktami sprawy, przyznanie od organu na rzecz strony skarżącej sumy pieniężnej w wysokości połowy określonej w art. 154 § 6 p.p.s.a., oraz zasądzenie na rzecz skarżącej kosztów postępowania. W swoim środku zaskarżenia cudzoziemka zawarła również alternatywny wniosek cofający skargę w razie załatwienia przez organ sprawy zgodnie z jej żądaniem (tj. decyzją pozytywną o okresie ważności 3 lata) w ciągu 30 dni od daty doręczenia wojewodzie niniejszej skargi. W uzasadnieniu argumentowała, że organ łamie w jej sprawie zasady sprawiedliwości proceduralnej. Nie wzywając do uzupełnienia braków formalnych złożonego wniosku "manipuluje" terminem załatwienia sprawy, który zacznie biec od chwili, gdy stawi się w siedzibie organu i uzupełni wniosek. Zdaniem skarżącej, organ jedynie rejestrując jej wniosek oraz pismo jej pełnomocnika, i nie wzywając do uzupełnienia braków nie przyczynia się do załatwienia sprawy, a zatem dopuścił się przewlekłości postępowania.