Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Odpowiedzialność za usunięcie drzew bez zezwolenia ma charakter obiektywny - Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 listopada 2023 r., sygn. II SA/Gl 1214/23

Obiektywna odpowiedzialność administracyjna za usunięcie drzew bez zezwolenia opiera się na związku przyczynowym między działaniem posiadacza nieruchomości a wycięciem drzew, niezależnie od stopnia zawinienia podmiotu.

Teza od Redakcji

Ochrona przyrody

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Nowak (spr.), Sędziowie Asesor WSA Aneta Majowska, Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant referent Renata Pacewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2023 r. sprawy ze skargi G. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 10 maja 2023 r. nr SKO.4102.93.2022 w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 5 czerwca 2023 r. G. Z. (dalej jako: "strona" lub "skarżący"), reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie (dalej jako: "organ odwoławczy", "Kolegium"), opisaną w rubrum niniejszego wyroku. Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym:

Burmistrz Miasta i Gminy Z. (dalej: "organ I instancji", "Burmistrz") prowadził postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia bez wymaganego zezwolenia siedmiu drzew gatunku sosna zwyczajna z terenu działki o nr geod. 1 (we władaniu Skarbu Państwa na zasadach posiadania samoistnego), położonej w Z. oraz pięciu sztuk drzew gatunku sosna zwyczajna, rosnących w granicy tej działki z działką o nr geod.: 2 (własność skarżącego).

Podczas oględzin przeprowadzonych w dniu 17 i 18 grudnia 2018 r. ustalono, że działka nr 1 jest porośnięta drzewami, w większości gatunku sosna zwyczajna, zaś w granicy z działką nr 2 zrealizowane zostało ogrodzenie z prefabrykatów betonowych o wysokości ok. 2 m. Z terenu działki nr 1 i granicy z działką nr 2 usunięto 48 sztuk drzew. Podczas oględzin zwrócono uwagę na jasnoszary kolor pniaków zaznaczając, że świadczy to o cięciu przed kilkoma miesiącami. Jednocześnie wskazano, że kolor brunatny, typowy dla zgnilizny powierzchni ciętej, nie występował. Skarżący twierdząc, iż nie usunął drzew w obrębie ogrodzenia, nie złożył wyjaśnień co do okoliczności ich ścięcia. Oświadczył, że ww. ogrodzenie wykonane zostało w miesiącach wrzesień-październik 2018 r. Wskazywał też na kradzieże drewna, dokonywane w okolicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00