Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. I SA/Gd 805/23

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski (spr.), Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Kotlarek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 listopada 2023 r. sprawy ze skargi K. A.-W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 czerwca 2023 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.226.2023.2.ALN w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 28 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: "Dyrektor KIS", "organ interpretacyjny"), uznał stanowisko K. A. (dalej jako: "Skarżąca", "strona", "Wnioskodawca") w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jako nieprawidłowe.

Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan sprawy.

Wnioskiem z dnia 11 kwietnia 2023 r., uzupełnionym w dniu 19 czerwca 2023 r. Skarżąca zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług. W opisie stanu faktycznego podała, że prowadzi kancelarię prawną, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej z siedzibą w Polsce, jest podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca prowadzi sklep internetowy, w którym sprzedaje osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej treści cyfrowe w postaci ogólnych, zanonimizowanych wzorów umów, regulaminów oraz pism. Dokumenty te sprzedawane są wyłącznie jako pliki PDF i Word.

Proces sprzedaży przebiega w ten sposób, że klient, po zapoznaniu się z opisem dokumentu elektronicznego, decydując się na zakup, wybiera określony dokument, a następnie przechodzi do "koszyka" w celu dokonania płatności. W kolejnym kroku zakupu klient podaje swoje dane osobowe, akceptuje regulamin oraz wybiera sposób płatności. Do wyboru ma płatność: Blikiem, przelewem, przelewem natychmiastowym (ekspresowym) oraz kartą. Operatorem systemu płatności dla płatności Blik, przelewu natychmiastowego i kart jest firma P. Po odnotowaniu płatności w panelu administracyjnym operatora płatności lub bezpośrednio na rachunku bankowym Wnioskodawcy, do klienta wysyłane są dokumenty elektroniczne, które kupił. Przekazanie dokumentów następuje w ten sposób, że klient otrzymuje e-mail, w którym są linki, za pośrednictwem których (klikając w nie) może on pobrać i zapisać na swoim urządzeniu (np. na komputerze, tablecie lub smartfonie) zakupione dokumenty w postaci elektronicznej. Operator płatności następnie, zgodnie z ustawieniami w panelu administracyjnym, przesyła pieniądze za sprzedaż na rachunek bankowy Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00