Interpretacja indywidualna z dnia 28 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.226.2023.2.ALN
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących usług prawniczych świadczonych przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, w postaci opracowania i sprzedaży gotowych treści cyfrowych w formacie PDF i WORD o treści prawnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących usług prawniczych świadczonych przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, w postaci opracowania i sprzedaży gotowych treści cyfrowych w formacie PDF i WORD o treści prawnej jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 20 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2023 r. (data wpływu 19 czerwca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(ostatecznie doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca, kancelaria prawna, prowadzona jako jednoosobowa działalność gospodarcza z siedzibą w Polsce, jest podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca prowadzi sklep internetowy, w którym sprzedaje osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej treści cyfrowe w postaci ogólnych, zanonimizowanych wzorów umów, regulaminów oraz pism. Dokumenty te sprzedawane są wyłącznie jako pliki PDF i Word.
Proces sprzedaży przebiega w ten sposób, że klient, po zapoznaniu się z opisem dokumentu elektronicznego, decydując się na zakup, wybiera określony dokument, a następnie przechodzi do „koszyka” w celu dokonania płatności. W kolejnym kroku zakupu klient podaje swoje dane osobowe, akceptuje regulamin oraz wybiera sposób płatności. Do wyboru ma płatność: (…), przelewem, przelewem natychmiastowym (ekspresowym) oraz kartą. Operatorem systemu płatności dla płatności (...), przelewu natychmiastowego i kart jest firma (...). Po odnotowaniu płatności w panelu administracyjnym operatora płatności lub bezpośrednio na rachunku bankowym Wnioskodawcy, do klienta wysyłane są dokumenty elektroniczne, które kupił. Przekazanie dokumentów następuje w ten sposób, że klient otrzymuje e-mail, w którym są linki, za pośrednictwem których (klikając w nie) może on pobrać i zapisać na swoim urządzeniu (np. na komputerze, tablecie lub smartfonie) zakupione dokumenty w postaci elektronicznej. Operator płatności następnie, zgodnie z ustawieniami w panelu administracyjnym, przesyła pieniądze za sprzedaż na rachunek bankowy Wnioskodawcy.
Cały proces zakupu jest zautomatyzowany, udział człowieka przy sprzedaży zunifikowanych dokumentów elektronicznych jest znikomy, ich sprzedaż bez wykorzystania Internetu nie jest możliwa, a rozliczenie sprzedaży dokonuje się wyłącznie za pośrednictwem banku.
Panel administracyjny operatora płatności, na podstawie operacji bankowych, dokładnie pokazuje szczegóły każdej transakcji, takie jak dane wpłaty: unikatowy tytuł transakcji wskazujący numer zamówienia, kwotę transakcji, typ operacji (np. (...) lub karta), ID sesji, ID zamówienia, dokładny (co do minuty) przebieg operacji; dane płacącego: imię, nazwisko, e-mail, numer telefonu. Dodatkowo platforma sklepu rejestruje każde zamówienie, pokazując następujące informacje: imię i nazwisko klienta, adres e-mail, numer telefonu, zakupiony dokument elektroniczny, kwotę transakcji, datę zakupu, status zakupu, IP klienta, typ operacji (np. (...)). Wszystkie te informacje nie pozostawiają wątpliwości co do tego jakiej osoby fizycznej dotyczy transakcja oraz jakie posiada unikatowe dane. Zakres danych umożliwia stworzenie ewidencji i przedstawienie dowodów dokumentujących zapłatę, których jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Treści cyfrowe sprzedawane w sklepie internetowym tworzone są przez radców prawnych i opracowywane jako ogólne wzory umów, regulaminów i pism, na podstawie już istniejących dokumentów będących w zasobach kancelarii. Nie są to dokumenty dedykowane ani przygotowywane na życzenie. Nie zawierają one elementu porady prawnej ani konsultacji, nie są elementem reprezentacji klienta przed sądem. Mają formę e-booka i należy je oceniać w charakterze dostępu do płatnych treści prawnych, analogicznie jak wpisy na blogu kancelarii, które przekazują wiedzę prawną i są bezpłatne.
Na pytania postawione w wezwaniu o treści:
a)Czy przedmiotem wniosku jest:
·świadczenie usług dostępu drogą elektroniczną do treści cyfrowych ogólnych, zanonimizowanych wzorów umów, regulaminów oraz pism czy
·dostawa towarów treści cyfrowych w formacie PDF i WORD w postaci ogólnych, zanonimizowanych wzorów umów, regulaminów oraz pism?
b)Czy przedmiotem wniosku jest sprzedaż towarów lub świadczenie usług wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1 lub 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących? Jeśli tak, prosimy je wskazać.
c)Czy przedmiotem wniosku jest świadczenie usług prawniczych wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków?
d)Czy prowadzi Pani ewidencję z której jednoznacznie wynika jakiej konkretnie czynności dotyczyła ww. zapłata za usługę?
wskazała Pani, że:
a)Przedmiotem wniosku jest dostawa towarów treści cyfrowych w formacie PDF i WORD w postaci ogólnych, zanonimizowanych wzorów umów, regulaminów oraz pism.
b)Wnioskodawca precyzuje, że zapytanie dotyczy świadczenia usług prawniczych określonych w par. 4 ust. 1 pkt. 2) lit. g) Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w postaci opracowania i sprzedaży gotowych treści cyfrowych w formacie PDF i WORD o treści prawnej.
c)Przedmiotem wniosku jest świadczenie usług prawniczych wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.
d)Wnioskodawca prowadzi ewidencję, z której jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła zapłata za ww. usługę.
Pytanie
Czy usługa świadczona prze Wnioskodawcę korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie par. 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w zw. z pkt 37 załącznika tego rozporządzenia, w zw. z par. 4 ust. 1 pkt 2) lit. g), w zw. z par. 4 ust. 4 pkt 2) tego rozporządzenia?
Pani stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy świadczone przez niego usługi sprzedaży treści cyfrowych, tj. wzorów umów, regulaminów i pism, kwalifikują się do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie par. 2 ust. 1, w zw. z pkt 37 załącznika przywołanego rozporządzenia Ministra Finansów, tj. „świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo -kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła”.
Usługi świadczone przez Wnioskodawcę są usługami dostępu do treści prawnych i nie można ich zakwalifikować jako usług stricte prawniczych. Co za tym idzie, nie podlegają one wyłączeniu z przedmiotowego zwolnienia na podstawie par. 4 ust. 1 pkt 2) lit. g), który wyłącza z przedmiotowego zwolnienia usługi prawnicze (z wyłączeniem czynności notarialnych).
Wnioskodawca zaznacza, że sklep z dokumentami prawnymi nie musi być prowadzony przez wykwalifikowanego prawnika, a fakt, że dokumenty sprzedawane w sklepie przygotowywane są przez zespół radców prawnych jedynie zwiększa zaufanie do tego typu treści cyfrowych, przyczyniając się jednocześnie do bezpiecznej i zgodnej z prawem edukacji społeczeństwa, ułatwiając kupującym dostęp o wysokiej jakości wzorów dokumentów bez konieczności udawania się do kancelarii prawnej (co jest często barierą dla skorzystania z usług radcy prawnego) oraz w cenie z góry znanej, kilkukrotnie niższej niż cena usług prawnych polegających na przygotowaniu dedykowanego dokumentu. Dokumenty udostępniane w sklepie internetowym Wnioskodawcy są ogólnymi wzorami danego typu umów i nie podlegają personalizacji.
Wnioskodawca wskazuje, że nawet gdyby przyjąć, iż sprzedaż treści cyfrowych jako dokumentów elektronicznych w formacie PDF i Word, których przedmiotem są wzory umów, regulaminów i pism, są usługami prawniczymi, to wciąż sprzedaż taka podlegałaby zwolnieniu z obowiązku jej ewidencji przy użyciu kas rejestrujących z uwagi na brzmienie par. 4 ust. 4 pkt 2) przywołanego rozporządzenia, zgodnie z którym to przepisem wyłączenia ze zwolnienia usług prawniczych z obowiązku ewidencji przy użyciu kas rejestrujących nie stosuje się, jeżeli świadczenie tych usług zgodnie z warunkami określonymi w poz. 37 załącznika do rozporządzenia ma miejsce wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.
Wnioskodawca podkreśla, że proces zakupu dokumentów elektronicznych w sklepie internetowym następuje wyłącznie przy wykorzystaniu Internetu (sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej), a pliki do pobrania przesyłane są na adres e-mail kupującego, który również wymaga korzystania z Internetu. Stąd, w przypadku przyjęcia, że Wnioskodawca świadczy usługi prawnicze, to należy uznać, iż jest to taki model świadczenia usług prawniczych, który podlega zwolnieniu na podstawie przywołanego par. 4 ust. 4 pkt 2) rozporządzenia.
W uzupełnieniu argumentacji Wnioskodawca zaznacza, że przy ocenie sytuacji Wnioskodawcy należy także wziąć pod uwagę cel i motyw umożliwienia skorzystania ze zwolnienia, dla którego przyjęto przedmiotowe rozporządzenie. Skoro bowiem obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących ma na celu ograniczenie szarej strefy i możliwość sprawdzenia prawidłowości sprzedawanych usług oraz należytego rozliczania się z nich z organami skarbowymi, to w sytuacji, gdy z całokształtu procesu sprzedaży treści cyfrowych o charakterze prawnym wynika, iż dokładne określenie czynności, transakcji jak i osoby kupującego jest możliwe z uwagi na zastosowanie rozwiązań technologicznych (panel administracyjny sklepu internetowego, panel administracyjny operatora płatność i, który jest nadzorowaną instytucją płatniczą, rachunek bankowy Wnioskodawcy), to zastosowanie przez Wnioskodawcę zwolnienia z obowiązku wystawiania paragonów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie naruszy w żaden sposób przepisów prawa, jak również celu ani intencji ustawodawcy.
Dodać należy, że w sytuacji przeciwnej, tj. uznaniu, że Wnioskodawca ze zwolnienia skorzystać nie może, zostanie wykreowana sytuacja, w której przy sprzedaży treści cyfrowych, która odbywa się całkowicie online oraz jej wynik jest prezentowany klientowi za pośrednictwem mailowego konta pocztowego, Wnioskodawca musiałby zbierać od kupującego dodatkowe informacje dotyczące np. jego adresu korespondencyjnego, aby następnie listem wysłanym tradycyjną pocztą dostarczyć mu papierowy paragon. Nie dość, że sytuacja ta w swojej istocie przeczyłaby całkowicie naturalnemu i swobodnemu rozwojowi usług elektronicznych, stanowiłaby nienaturalną barierę przy organizowaniu procesu sprzedaży online (w sytuacji, gdy przedmiotem tej sprzedaży są wyłącznie dokumenty elektroniczne), to zmuszałaby Wnioskodawcę, do pobierania od kupującego dodatkowych danych w postaci jego adresu korespondencyjnego, który Wnioskodawcy nie jest potrzebny do prawidłowej realizacji usługi sprzedaży treści cyfrowych. To z kolei rodziłoby po stronie Wnioskodawcy ryzyko, iż organ zajmujący się ochroną danych osobowych osób fizycznych mógłby w wyniku kontroli uznać, iż Wnioskodawca przetwarza dane osobowe klientów w zbyt szerokim zakresie.
Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca uważa, że w zakresie sprzedaży internetowej dokumentów elektronicznych o charakterze prawnym (sprzedaż treści cyfrowych), może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących i wnosi o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w tym zakresie.
Wnioskodawca oświadcza, że sprawa, którą opisuje, nie jest w trakcie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy.
W myśl art. 111 ust. 1 ustawy:
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku stosowania do ewidencjonowania kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.
Zgodnie z art. 111 ust. 8 ustawy:
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa. (...).
Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących określone zostało w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (t. j. Dz. U. poz. 2242 ze zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem”.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia:
Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2023 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
Pod poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w części II. „Sprzedaż dotycząca szczególnych czynności”, zostało wymienione świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Niektóre usługi oraz dostawa niektórych towarów zostały wyłączone przez ustawodawcę z prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Szczegółowo zostały one wymienione w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zatem bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, niezależnie od przysługującego podatnikowi zwolnienia od tego obowiązku na podstawie § 2 i § 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, podlegają czynności wymienione w § 4 powołanego rozporządzenia, dokonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Jak wynika z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. g) rozporządzenia :
Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku świadczenia usług prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 27 załącznika do rozporządzenia.
W poz. 27 załącznika do rozporządzenia zostały wymienione czynności notarialne.
Stosownie natomiast do § 4 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia:
Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. f-h, jeżeli świadczenie tych usług zgodnie z warunkami określonymi w poz. 37 załącznika do rozporządzenia ma miejsce wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że prowadzi Pani kancelarię prawną. Sprzedaje też Pani osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej treści cyfrowe w postaci ogólnych, zanonimizowanych wzorów umów, regulaminów oraz pism. Dokumenty te sprzedawane są wyłącznie jako pliki PDF i Word. W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że wniosek dotyczy zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących usług prawniczych w postaci opracowania i sprzedaży gotowych treści cyfrowych w formacie PDF i WORD o treści prawnej. Wskazała Pani, że przedmiotem wniosku jest świadczenie usług prawniczych wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków. Ponadto prowadzi Pani ewidencję, z której jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła zapłata za ww. usługę.
Aby stwierdzić czy świadczone przez Panią usługi prawnicze nie będą objęte wyłączeniem, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z możliwości zastosowania zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, konieczne jest przeanalizowanie, czy świadczenie tych usług będzie odbywać się zgodnie z warunkami określonymi w poz. 37 załącznika do rozporządzenia.
Aby zatem podatnik miał prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 37 załącznika do rozporządzenia, muszą łącznie zostać spełnione następujące warunki:
- zapłata za usługę musi być dokonana w całości za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika;
- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła oraz
- przedmiotem świadczenia nie są usługi wymienione w § 4 rozporządzenia.
Niespełnienie jednego z powyższych warunków oznacza brak możliwości zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
W Pani sprawie, pomimo że – jak wskazała Pani w opisie sprawy - przedmiotem wniosku jest świadczenie usług wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. g) rozporządzenia (usługi prawnicze), wyłączenie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania nie będzie miało zastosowania, ponieważ usługi, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, których dotyczy wniosek, świadczy Pani wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków (§ 4 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia). Zapłata za te usługi w całości przekazywana jest na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła zapłata za ww. usługi.
Świadczenie usług objętych wnioskiem odbywa się zgodnie z warunkami określonymi w poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat będzie przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.
Zatem usługa prawnicza, o której mowa z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. g) rozporządzenia, którą świadczy Pani przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, w postaci opracowania i sprzedaży gotowych treści cyfrowych w formacie PDF i WORD o treści prawnej, korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w związku z pkt 37 załącznika oraz z § 4 ust. 4 pkt 2 tego rozporządzenia.
Oceniając całościowo Pani stanowisko uznałem je za nieprawidłowe. We własnym stanowisku wskazała Pani m.in., że usługi świadczone przez Panią są usługami dostępu do treści prawnych i nie można ich zakwalifikować jako usług stricte prawniczych i nie podlegają one wyłączeniu z przedmiotowego zwolnienia na podstawie par. 4 ust. 1 pkt 2) lit. g) (…).
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pani wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Za element opisu sprawy przyjęto, że „Przedmiotem wniosku jest świadczenie usług prawniczych wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków” oraz to, że (…) „dotyczy świadczenia usług prawniczych określonych w par. 4 ust. 1 pkt. 2) lit. g) Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w postaci opracowania i sprzedaży gotowych treści cyfrowych w formacie PDF i WORD o treści prawnej”. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).