Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 października 2023 r., sygn. II SA/Wr 729/22

Zagospodarowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek (spr.) Asesor WSA Marta Pawłowska Protokolant: referent Wiktoria Sojka-Ratajczyk po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 października 2023 r. sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 15 czerwca 2022 r. nr LXI/348/2022 w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod nazwą "Budowa zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z zagospodarowaniem terenu". I. stwierdza, że zaskarżona uchwała wydana została z naruszeniem prawa; II. zasądza od Gminy Świebodzice na rzecz strony skarżącej kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Wojewody Dolnośląskiego (dalej: Wojewoda, organ nadzoru) jest wskazana w sentencji uchwała Rady Miejskiej w Ś. (dalej: Rada) w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod nazwą "Budowa zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z zagospodarowaniem terenu". Powyższa uchwała wydana została w oparciu o następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2021 r., poz. 1538 ze zm., dalej: specustawa, specustawa mieszkaniowa), działający jako inwestor K. K. (dalej: inwestor), pismem z dnia 30 marca 2022 r. złożył wniosek o ustalenie lokalizacji dla inwestycji mieszkaniowej wskazując jako teren inwestycyjny działki o numerach ewidencyjnych [...], [...], [...] i [...], obręb P., Ś. W związku z tym, w dniu 4 kwietnia 2022 r. Burmistrz Miasta Ś. (dalej: Burmistrz), powołując się na art. 7 ust. 10 i 11 specustawy mieszkaniowej dokonał obwieszczenia o złożeniu powyższego wniosku, a pismami z 5 kwietnia 2022 r., stosując się do obowiązku wynikającego z art. 7 ust. 12 i 14 ww. ustawy poinformował o tym podmioty wymienione w tych przepisach zwracając się o stosowną opinię (ust. 12) oraz uzgodnienie wniosku (ust. 14). Organy, po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 30 marca 2022 r., wydały pozytywne opinie i uzgodnienia, przy czym Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna w Ś.(1) wydała opinię datowaną na 13 kwietnia 2022 r., z uwagami odnoszącymi się do charakteru terenu objętego ochroną konserwatorską. Pismem z 12 kwietnia 2022 r. Burmistrz zwrócił się do inwestora o uzupełnienie przedmiotowego wniosku poprzez m.in.: złożenie oryginału mapy wskazania miejsca selektywnej zbiórki odpadów, odniesienie się do kwestii związanych z miejscami postojowymi, określenie charakterystyki zabudowy, opisanie wpływu inwestycji na środowisko, opisanie dostępu do drogi publicznej. Wniosek został uzupełniony przy piśmie z dnia 19 kwietnia 2022 r., w związku z czym, Burmistrz dokonał kolejnego obwieszczenia i pismem z dnia 21 kwietnia 2022 r. ponownie zwrócił się do organów o opinie i uzgodnienia. Następnie, pismem z dnia 4 maja 2022 r. zwrócił się po raz pierwszy o uzgodnienie przedmiotowego wniosku do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (dalej: GDDKiA).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00