Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 października 2023 r., sygn. II SA/Po 364/23

Dnia 27 października 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 października 2023 roku sprawy ze skargi P. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 11 kwietnia 2023 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: "SKO", "Kolegium") decyzją z 11 kwietnia 2023 r., nr [...], po rozpoznaniu odwołania P. G. (dalej: "strona") od decyzji Prezydenta Miasta K. (dalej: "Prezydent Miasta") z 4 stycznia 2023 r., nr [...], w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy, utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

W dniu 8 września 2022 r. strona wystąpiła z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z wewnętrzną drogą dojazdową.

Prezydent Miasta decyzją z 4 stycznia 2023 r., nr [...], na podstawie art. 60 ust. 1 i art. 61 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 503 ze zm., dalej: "u.p.z.p.") i art. 104 oraz art. 107 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 ze zm., dalej: "K.p.a."), odmówił stronie wydania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z wewnętrzną drogą dojazdową na terenie położonym w K. przy ul. [...], oznaczonym w ewidencji gruntów i budynków jako działki nr [...] i [...] (obręb [...]).

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał na przeprowadzoną analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. Podał, że szerokość frontu terenu inwestycji wynosi ok. 35,0 m. Za front przyjęto część działki nr [...] przylegającej do drogi publicznej ul. [...] za pośrednictwem projektowanej wewnętrznej drogi dojazdowej (działka nr [...]), po której odbywać się ma obsługa komunikacyjna terenu inwestycji. Trzykrotna szerokość tego frontu wynosi ok. 105,0 m. Granicę obszaru analizowanego wyznaczono w nieco większej odległości, głównie zgodnie z przebiegiem geodezyjnych granic działek poddanych analizie, tworzących zwarty obszar zabudowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00