Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 października 2023 r., sygn. II SA/Lu 678/23

Ochrona przyrody

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza Asesor sądowy Brygida Myszyńska-Guziur Protokolant Referent Justyna Kłosowska-Pietrynko po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2023 r. sprawy ze skargi Z. z siedzibą w L. oraz W. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 18 maja 2023 r. znak SKO.41/2539/SD/2023 w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie na rzecz Z. z siedzibą w L. oraz W. B. (solidarnie) kwotę 14 542 (czternaście tysięcy pięćset czterdzieści dwa) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z 18 maja 2023 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie, po rozpatrzeniu odwołania W. przy ul. K. w L., uchyliło decyzję Marszałka Województwa Lubelskiego z 6 grudnia 2022 r. w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew oraz orzekło co do istoty sprawy.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Pismem z 19 kwietnia 2022 r. Marszałek Województwa zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew rosnących na nieruchomości położonej przy ul. K. w L. (nieruchomość stanowi współwłasność Gminy L.).

W toku postępowania przeprowadzono oględziny, w wyniku których ustalono, że na działce rośnie 37 sztuk drzew z gatunku grab pospolity, z widocznym śladami cięć w koronach, stwierdzono usunięcie powyżej 50% masy korony drzew. Z ustaleń organu wynika, że W. zleciła wykonanie usługi prześwietlenia drzew spółce Z. S. sp. z o.o. Prace wykonano w marcu 2022 r. Redukcji koron drzew dokonał W. B., na zlecenie spółki. Organ dopuścił dowód z opinii biegłego (ekspertyza dendrologiczna z 23 maja 2022 r.). Biegły stwierdził, że drzewa zostały przycięte w zakresie ponad 50% masy korony wytworzonej w całym okresie ich wegetacji, co stanowi zniszczenie drzew. W ocenie biegłego przycięcie koron nie zostało wykonane według zasad sztuki ogrodniczej i w sposób najmniej szkodzący drzewom. Cięcia nie były podyktowane stanem wyższej konieczności i wykonane zostały w sposób drastyczny. Drzewa mają szanse aby zachować żywotność, ale sposób, w jaki dokonano przycięcia będzie wpływał na ich stan zdrowotny w najbliższych latach. W toku postępowania przesłuchano również świadków – w tym przedstawicieli zarządu W. oraz przedstawicieli Spółki i bezpośredniego wykonawcę prac.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00