Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 września 2023 r., sygn. IV SA/Po 464/23
Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędzia WSA Józef Maleszewski Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski (spr.) Protokolant sekr. sąd. Iwona Maciak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2023 r. sprawy ze sprzeciwu P. Sp. z o.o. z siedzibą w R. od decyzji Wojewody z dnia 22 czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala sprzeciw w całości.
Uzasadnienie
Starosta O., po rozpatrzeniu wniosku "P. " Sp. z o.o. z siedziba w R., decyzją z dnia 21 kwietnia 2023 roku (Nr [...]), zatwierdził projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielił pozwolenia na budowę obejmującego rozbudowę z przebudową instalacji gazu LPG oraz rozbudowę instalacji elektrycznej na terenie stacji paliw położonej w miejscowości L. gm. K. .
K. W., właścicielka nieruchomości sąsiedniej, skorzystała z prawa do wniesienia odwołania.
Strona podtrzymała stanowisko prezentowane w toku postępowania przed organem pierwszej instancji, czyli zażądała zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę w ten sposób, aby dotyczyło ono jedynie zgody na realizację podziemnych zbiorników do magazynowania gazu płynnego. W ocenie strony takie rozwiązanie ograniczy strefę oddziaływania inwestycji na jej nieruchomości poprzez minimalizację strefy zakazu zabudowy powodowanego przez rozbudowaną stację gazu płynnego.
Wojewoda, po rozpoznaniu sprawy na skutek odwołania, decyzją z dnia 22 czerwca 2023 roku (nr [...]), uchylił decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Organ odwoławczy wyjaśnił, że nie jest związany zarzutami odwołania, a sprawę bada całościowo biorąc pod uwagę wszystkie obowiązujące w danej sprawie przepisy prawa. Katalog czynności, jakie musi podjąć organ architektoniczno-budowlany przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę został określony w art. 35 ust. 1 pkt 1-4 Prawa budowlanego. W razie stwierdzenia nieprawidłowości organ nakłada postanowieniem obowiązek ich usunięcia w określonym terminie (art. 35 ust. 3 Prawa budowlanego). W sytuacji, gdy spełnione są wymagania określone w art. 35 ust. 1 oraz ust. 4 Prawa Budowlanego, organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.