Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 sierpnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 1733/22

Transport

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący S WSA Renata Czeluśniak Sędziowie WSA Jakub Makuch WSA Ewa Michna (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 31 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 15 września 2022 r., nr BP.501.773.2021.2058.ML6.260752 w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 13 kwietnia 2021 r. Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na B. S. (dalej: skarżący) karę pieniężną 8 000 zł.

Podstawę faktyczną ukarania stanowiło naruszenie wykazane w protokole kontroli z 4 marca 2021 r., określone lp.: 2.1.1. załącznika nr 3 do ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2201) – dalej: "u.t.d.", tj. wykonywania przewozu regularnego lub przewozu regularnego specjalnego bez wymaganego zezwolenia.

W odwołaniu skarżący podniósł zarzut naruszenia:

1. przepisów prawa materialnego, które miało wpływ na treść rozstrzygnięcia przez uznanie, że realizowany w dniu kontroli przewóz wyczerpał definicję przewozu regularnego specjalnego, podczas gdy był to przewóz okazjonalny, na podstawie umowy z Urzędem Miasta Z.;

2. art. 7, art. 11 i art.77 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. 2023 r., poz. 775) - dalej "k.p.a." przez zaniechanie ustalenia okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy - zaniechanie przeprowadzenia analizy pojęcia "przewóz okazjonalny" i "przewóz regularny specjalny";

3. art. 8 k.p.a. i art. 107 § 3 k.p.a.

Decyzją z 5 września 2022 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

Odnosząc się do stwierdzonego naruszenia określonego l.p.2.1.1. załącznika nr 3 do u.t.d. organ odwoławczy podał, że 4 marca 2021 r. w miejscowości N. przeprowadzono kontrolę drogową autobusu o numerze rejestracyjnym [...]. Autobusem przewożone były dzieci w ramach krajowego transportu drogowego osób na linii regularnej specjalnej Z. – N. zgodnie z umową zawartą 1 września 2020 r. pomiędzy Urzędem Miasta Z., a skarżącym prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą: S. B. - Przewóz Osób. Kierujący okazał do kontroli m.in. wypis z licencji nr [...] na wykonywanie zawodu krajowego transportu drogowego osób udzielonego przez Starostę T., nie okazał natomiast zezwolenia na wykonywanie regularnych specjalnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym. Podczas kontroli kierowca autobusu zeznał, że zgodnie z ww. umową dowozi młodzież do Zespół Placówek [...] w N. na trasie Z. - N. Przewozy wykonywane są codziennie w dni nauki szkolnej - od 1 września 2020 do 25 czerwca 2021 r. zgodnie z załączonym do umowy rozkładem jazdy, konkretną trasą i o konkretnych godzinach. Ponadto oświadczył, że nie posiada zezwolenia na przewóz regularny specjalny. Kierowca podpisał protokół kontroli drogowej i protokół przesłuchania świadka bez uwag i zastrzeżeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00