Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. II SAB/Go 41/23
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Rogalski (spr.) Asesor WSA Kamila Karwatowicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi K. C. na bezczynność Prezydenta Miasta w przedmiocie nakazania rozbiórki obiektu I. zobowiązuje Prezydenta Miasta do załatwienia wniosku skarżącej K. C. z dnia [...] o nakazanie rozbiórki obiektu, w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sprawy, II. stwierdza, że Prezydent Miasta dopuścił się bezczynności, która miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, III. przyznaje od Prezydenta Miasta na rzecz skarżącej K. C. sumę pieniężną w wysokości 1000 (jeden tysiąc) złotych, IV. zasądza od Prezydenta Miasta na rzecz skarżącej K. C. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2021 r. (jak wynika z potwierdzenia nadania, k. 11 akt sądowych – nadanym drogą pocztową w tym samym dniu) K.C. zwróciła się do Prezydenta Miasta o wszczęcie postępowania w sprawie o nakazanie rozbiórki (ewentualnie przebudowy) ogródka przy kawiarni "B" przy ul. [...].
W uzasadnieniu wniosku wyjaśniła m.in., iż jest właścicielką 3-kondygnacyjnego budynku położonego w [...]. Na parterze tego budynku znajduje się wydzierżawiany przez wnioskodawczynię lokal użytkowy – sklep obuwniczo-odzieżowy. Lokal był widoczny dla pieszych idących z czterech stron. W 2019 r. lokal bezpośrednio sąsiadujący z nieruchomością wnioskodawczyni został sprzedany i wynajęty na kawiarnię. Po uruchomieniu kawiarni "B", po jakimś czasie dobudowano do niej drewniany zadaszony obiekt, który pełni funkcję ogródka gastronomicznego i którego konstrukcja jest przytwierdzona do budynku. W ocenie wnioskodawczyni wybudowany obiekt w istotny sposób zakłóca funkcjonowanie istniejącego wcześniej sklepu, zasłaniając go z trzech stron. Obecnie sklep jest widoczny jedynie od strony ul. [...]. Witryna sklepu, pełniąca dotychczas funkcję informacyjną i reklamową skutkiem zasłonięcia przez "ogródek" nie spełnia swojej roli, co wpływa na ograniczenie możliwości funkcjonowania sklepu i przekłada się na mniejsze zainteresowanie potencjalnych klientów niewidocznym sklepem. Najemcy przekazywali wnioskodawczyni opinie klientów, że sklep jest w chwili obecnej niewidoczny. Zasłonięcie sklepu przekłada się na spadek obrotów, a wynajmowany lokal nie ma już umówionych właściwości, istotnych przy zawieraniu umowy dzierżawy (dobra widoczność, i otwarta ekspozycja witryny sklepu). Powyższe w ocenie wnioskodawczyni zakłóca korzystanie z jej nieruchomości ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.