Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 546/23

Planowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 sierpnia 2023 r. sprawy ze sprzeciwu I. S. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 5 maja 2023 r., nr SKO.450.40.2023 w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję w całości, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku na rzecz wnoszącego sprzeciw I. S. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Decyzją z 2 marca 2023 r. Wójt Gminy Damnica (dalej: "Wójt", "organ pierwszej instancji"), na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 53 ust. 4, art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 i 4, art. 61 ust. 3, art. 63 ust. 2 i 4 oraz art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r., poz. 503 ze zm.) -dalej: "u.p.z.p.", po rozpatrzeniu wniosku I. S. (dalej: "Wnioskodawca", "Skarżący") odmówił ustalenia warunków zabudowy dla zamierzenia polegającego na budowie instalacji fotowoltaicznej "S." wraz z infrastrukturą towarzyszącą o mocy do 4 MW z możliwością podziału na cztery instalacje o mocy do 1 MW, zlokalizowanej na działkach nr [...] i [...], obręb geodezyjny S., gmina Damnica.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podniósł m.in., że regulacje zawarte w przepisach art. 10 ust. 2a i art. 15 ust. 3 pkt 3a u.p.z.p. oznaczają, iż rozmieszczenie urządzeń wytwarzających energię z odnawianych źródeł energii (dalej: "OZE") należy do decyzji organów gminy w ramach władztwa planistycznego, przy czym ustalenia w tym przedmiocie są obligatoryjne w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (dalej: "studium"), a fakultatywne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dalej: "m.p.z.p."). W konsekwencji realizacja urządzeń wytwarzających energię z OZE o mocy przekraczającej 100 kW na obszarze gminy, zarówno na podstawie m.p.z.p., jak też decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, może odbyć się tylko na obszarach wskazanych w studiach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00