Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 25 lipca 2023 r., sygn. I SA/Rz 231/23

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Jarosław Szaro /spr./, Sędzia WSA Piotr Popek, Sędzia WSA Tomasz Smoleń, Protokolant sekr. sąd. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lipca 2023 r. sprawy ze skargi M.W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 marca 2023 r., nr 0114-KDWP.4011.46.2021.10.ASZ w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

M.W. (dalej: Skarżący, Wnioskodawca) poddał kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego – ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.). wydaną {...} marca 2023 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oznaczoną nr {...}.

Wniosek Skarżącego był przedmiotem ponownego rozpatrzenia przez organ interpretacyjny. Wcześniej postanowieniem z {...} lipca 2021 r. nr {...}, utrzymanym w mocy postanowieniem z {...} sierpnia 2021 r., nr {...},Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej pozostawił wniosek bez rozpatrzenia. Wskutek skargi Wnioskodawcy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 7 grudnia 2021 r. I SA/Rz 810/21 uchylił oba wymienione postanowienia. Skarga kasacyjna organu interpretacyjnego została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 7 października 2022 r. II FSK 191/22. Ponownie rozpatrując wniosek w dniu 10 marca 2023 r. Dyrektor KIS wydał interpretację uznająca stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe. Tekst interpretacji dostępny jest w internetowej w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, na stronie internetowej pod adresem https://eureka.mf.gov.pl.

W treści wniosku o wydanie interpretacji i jego uzupełnieniu Wnioskodawca podał m.in. że od 1 sierpnia 2017 r. prowadzi w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą i ciąży na nim nieograniczony obowiązek podatkowy. Jest ona związana z oprogramowaniem, tworzeniem programów komputerowych. W ramach współpracy z polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) tworzy program/y komputerowy/e spełniające określone przez niego oraz jego klientów wymagania i funkcjonalności. Ze Spółką tą ma zawartą umowę o współpracy. W ramach tej umowy świadczy na jej rzecz usługę informatyczną. Nie zawierał umów z klientami Spółki. Jest członkiem zespołu programistów, ale oprogramowanie tworzy samodzielnie. Każdy z programistów (członków zespołu) otrzymuje własne zadania i ma podpisaną własną umowę ze Spółką. W ramach własnej działalności badawczo-rozwojowej tworzy niezależnie od innych programistów oprogramowanie – autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące osobny przedmiot obrotu, podlegające ochronie na podstawie ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie to ma na celu wsparcie unikatowego w skali kraju procesu migracji zasobów teleinformatycznych do publicznej chmury obliczeniowej. Powstaje z wykorzystaniem najnowszych technologii i praktyk wytwarzania oprogramowania. W procesie tym odpowiada on m. in. za dodawanie i aktualizowanie (programowanie) nowych funkcjonalności opisanych systemów, planowanie (w tym długoterminowe), projektowanie i estymację poszczególnych zadań projektowych, migrację danych z dotychczasowego rozwiązania do publicznej chmury obliczeniowej, dokumentowanie procedur procesów około migracyjnych. Wynikiem prac jest kod źródłowy programu oraz dokumentacja techniczna zawierająca m.in. opis zaprojektowanych komponentów/algorytmów. Modyfikacja/ulepszanie programów komputerowych polega na dodawaniu nowych funkcjonalności lub modułów do istniejącego programu komputerowego, który nie posiadał ich wcześniej. W wyniku ulepszenia/rozwinięcia oprogramowania tworzone są/będą nowe kody i algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej w postaci programu komputerowego. W przypadku ulepszania/rozwijania oprogramowania wnioskodawca będzie je wykonywał na zlecenie podmiotu będącego jego właścicielem. Gdy tworzy program lub nowy moduł tego programu na rzecz Spółki, to jest jego autorem i właścicielem. Następnie autorskie prawa majątkowe są przenoszone na Spółkę za wynagrodzeniem. Wytworzone moduły i funkcjonalności są dodawane do programu/aplikacji już istniejącej i nie staje się on właścicielem ulepszonego oprogramowania, ponieważ przeniósł na Spółkę autorskie prawa majątkowe do wytworzonej przez niego funkcjonalności, modułu oprogramowania. W przypadku ulepszenia/rozwoju istniejącego oprogramowania efektem ulepszenia/rozwoju jest/będzie nowe prawo własności intelektualnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00