Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 lipca 2023 r., sygn. II SA/Ol 618/23

Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Matczak po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu A. G. od decyzji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 9 czerwca 2023 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania oddala sprzeciw. WSA/wyr.1 – sentencja wyroku

Uzasadnienie

Z przekazanych akt sprawy wynika, że decyzją z 9 czerwca 2023 r. Wojewoda Warmińsko-Mazurski (dalej jako: "organ odwoławczy", "wojewoda"), działając na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm., dalej: k.p.a.), po rozpatrzeniu odwołania A. L. od decyzji Burmistrza [...] (dalej jako: "organ I instancji") z 14 kwietnia 2023 r. w sprawie wymeldowania A. G. (dalej jako: "wnoszący sprzeciw", "strona") z pobytu stałego pod adresem: [...], uchylił decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

Zakwestionowana sprzeciwem decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych sprawy:

Po rozpatrzeniu wniosku A. L., organ I instancji decyzją z 14 kwietnia 2023 r. odmówił wymeldowania strony z pobytu stałego pod adresem: [...]. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji przedstawił przebieg postępowania i zgromadzone dowody oraz przytoczył i wyjaśnił przepisy regulujące wymeldowanie w drodze decyzji. W ocenie organu dowody w postaci zeznań stron, świadków oraz zgromadzonych dokumentów wskazują, że wnoszący sprzeciw nie opuścił miejsca stałego zameldowania i przebywa w nim, chociaż nie w sposób ciągły. Posiada w nim swoje rzeczy osobiste oraz uczestniczy w kosztach utrzymania domu. Pracuje w Niemczech i przebywa czasowo w mieszkaniu w [...], ale jest to związane z pracą zarobkową i jest to czasowa nieobecność. Czasowe zaś przebywanie w innej miejscowości w związku z wykonywaniem pracy nie oznacza, że miejsce zameldowania na pobyt stały przestaje być miejscem takiego pobytu. Organ stwierdził, że nie doszło do zerwania związków strony z lokalem w G., bowiem przebywa w domu (chociaż nie w sposób ciągły), nocuje, spożywa posiłki, opłaca rachunki, ma dostęp do lokalu, posiada klucze do domu, dba o porządek w domu i wokół domu. Powiązanie ze sobą wszystkich istotnych okoliczności sprawy umożliwiło prawidłową ocenę materiału dowodowego i uznanie, że nie zachodzą w sprawie przesłanki niezbędne do uwzględnienia wniosku o wymeldowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00