Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 5 lipca 2023 r., sygn. II SAB/Bd 67/23

Cudzoziemcy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Korycka (spr.) sędzia WSA Joanna Janiszewska - Ziołek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 5 lipca 2023 r. sprawy ze skargi X. C. na bezczynność Wojewody w przedmiocie bezczynność i przewlekłość postępowania dotyczącego udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Skargą z dnia [...] marca 2023 r. X. C. (dalej: "skarżąca") zarzuciła Wojewodzie [...] (dalej: "Wojewoda") bezczynność w zakresie rozpoznania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, wnosząc jednocześnie o zobowiązanie organu do wydania odpowiedniego aktu w terminie 14 dni od daty doręczenia akt organowi, przyznanie skarżącej od organu sumy pieniężnej w wysokości połowy kwoty określonej w art. 154 § 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm., dalej "ppsa") oraz wymierzenie organowi grzywny w maksymalnej wysokości określonej w art. 154 § 6 ppsa.

W uzasadnieniu skargi skarżąca podniosła, że w dniu [...] września 2022 r. (data nadania wniosku poprzez platformę ePUAP) złożyła wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, a w dniu [...] listopada 2022 r. wniosła ponaglenie do Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców za pośrednictwem organu I instancji. Jednak, jak wskazała, do dnia wniesienia skargi organ nie rozpoznał jej wniosku. Wobec tego, w ocenie skarżącej w sprawie zaistniała bezczynność organu, który w ustawowym terminie nie zakończył postępowania. Wskazała ponadto, że przyczyny bezczynności leżały wyłącznie po stronie organu, że termin do załatwienia sprawy został wielokrotnie przekroczony, a uchybienia organu miały miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Podkreśliła przy tym, że za usprawiedliwienie przekroczenia ustawowego terminu na załatwienie sprawy nie może być uznane twierdzenie organu o brakach kadrowych, co jest okolicznością pozostającą wewnątrz aparatu administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00