Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 27 marca 2024 r., sygn. II SAB/Sz 163/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.) Sędziowie Asesor WSA Joanna Świerzko-Bukowska, Sędzia WSA Joanna Wojciechowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 27 marca 2024 r. sprawy ze skargi A. S. na bezczynność Wojewody w przedmiocie wydania zezwolenia na pobyt czasowy I. stwierdza, że Wojewoda dopuścił się bezczynności w rozpoznaniu wniosku A. S. z dnia [...] II. stwierdza, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, III. zobowiązuje Wojewodę do rozpoznania wniosku A. S. o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, IV. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego A. S. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postepowania.
Uzasadnienie
W dniu 7 września 2023 r. do Wojewody Zachodniopomorskiego wpłynął, za pośrednictwem operatora pocztowego, wniosek A. S. o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pismem z dnia 13 września 2023 r. organ wezwał stronę do osobistego stawiennictwa w Punkcie Obsługi Cudzoziemców Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie w dniu 29 września 2023 r. wraz z ważnym dokumentem podróży, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Jako podstawę wezwania wskazano art. 105 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Korespondencja zawierająca wspomniane wezwanie została zwrócona nadawcy w dniu 5 października 2023 r. z adnotacją "nie podjęto w terminie".
Pismem z dnia 12 października 2023 r. Wojewoda Zachodniopomorski, na podstawie art. 105 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach zawiadomił stronę o pozostawieniu jego wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy bez rozpoznania z dniem 30 września 2023 r. Organ wyjaśnił, że pismem z dnia 13 września 2023 r. wzywał wnioskodawcę do osobistego stawiennictwa, a termin do dokonania czynności upłynął w dniu 29 września 2023 r. Przedmiotowe pismo nie zostało odebrane, a korespondencja została zwrócona do nadawcy. Powołując się na treść art. 41 § 1 k.p.a., Wojewoda wskazał, że w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego. W razie zaniedbania obowiązku, doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right