Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 1 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Ol 300/23
Zagospodarowanie przestrzenne; Inspekcja sanitarna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 1 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi M. T. i T. T. na postanowienie Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie organu I instancji; II. zasądza od organu Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz M. T. i T. T. solidarnie kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 7 października 2022 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Piszu (dalej jako: "PPIS", "organ pierwszej instancji") odmówił uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej budowy budynku rekreacji indywidualnej na działce nr [...], położonej w obrębie geodezyjnym K., gmina R. - obszar wiejski.
W uzasadnieniu PPIS podał, że w toku postępowania wyjaśniającego zwrócił się do Burmistrza Miasta i Gminy (dalej jako: "Burmistrz") o udzielenie informacji m.in. dotyczących statusu cmentarza znajdującego się w pobliżu planowanej inwestycji, określenia dokładnej odległości miejsca usytuowania planowanego budynku do terenu cmentarza i możliwości podłączenia budynku do sieci wodociągowej. W odpowiedzi uzyskał informację od Burmistrza, że odległość do cmentarza to 28 m, w miejscowości K. nie ma sieci wodociągowej, otrzymał także kopie kart cmentarza. Podczas przeprowadzonych 10 sierpnia 2022 r. oględzin terenu cmentarza oddalonego ok. 28 m od terenu działki objętej wnioskiem ustalono, że znajduje się na nim kilkanaście widocznych mogił, a ostatnie pochówki przeprowadzano do 1950 r. Mogiły były w złym stanie, a miejsca pochówków i działka nie były uprzątnięte. Większość nagrobków usytuowana była w południowej części działki, porośniętej gęstą roślinnością. PPIS zaznaczył, że na działce rośnie też kilkanaście kilkudziesięcioletnich drzew, a teren cmentarza jest częściowo wydzielony płotem. Stwierdził, że choć oznaczenie na mapie jako obszaru cmentarza może wskazywać na występowanie większej ilości mogił, to brak jest widocznych pozostałości po innych nagrobkach. Wskazał ponadto, że od strony wschodniej ww. teren sąsiaduje z gruntową drogą wewnętrzną, za którą w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kilkanaście domów wypoczynkowych.