Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 maja 2023 r., sygn. I SA/Wr 671/22

Podatek dochodowy od osób prawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: SWSA Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca) Sędziowie: SWSA Piotr Kieres SWSA Dagmara Stankiewicz-Rajchman Protokolant: starszy specjalista Agnieszka Dąbrowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 maja 2023 r. sprawy ze skargi P sp. z o.o. z siedzibą w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lipca 2022 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.307.2022.1.JKU w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organem podatkowym.

1.1. Przedmiotem skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w B. (dalej Strona/ Skarżąca) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lipca 2022 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.307.2022.1.JKU w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonej interpretacji indywidualnej wynika, że Strona w dniu 14 kwietnia 2022 r. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej wskazując, że prowadzi działalność gospodarczą dokonuje licznych transakcji w walutach obcych. W efekcie dokonywanych transakcji w Spółce występują zarówno dodatnie, jak i ujemne różnice kursowe transakcyjne oraz na własnych środkach pieniężnych. Spółka rozlicza różnice kursowe zgodnie z tzw. "metodą podatkową" uregulowaną w przepisie art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.; dalej updop). W związku z powyższym zadano pytanie czy Strona jest uprawniona do wykazania w wyniku podatkowym wyłącznie różnic pomiędzy sumą dodatnich różnic kursowych w danym okresie a sumą ujemnych różnic kursowych powstałych w danym okresie rozliczeniowym odpowiednio jako przychód podatkowy (zwolniony) lub koszt uzyskania przychodów (koszt uzyskania przychodów zwolnionych) - odrębnie dla każdej z pięciu operacji gospodarczej (wycena przychodu należnego, wycena poniesionego kosztu uzyskania przychodu, wycena własnych środków pieniężnych, wycena zwróconego kredytu/pożyczki i wycena spłaconego kredytu/pożyczki) określonej w przepisach art. 15a ust. 2 i 3 pkt 1 do 5 updop?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00