Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. I SA/Po 146/20
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant: starszy sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 lipca 2020 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w [...] na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697,- zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...] stycznia 2017 r. "firma A" S.A. w K. wniosła skargę na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z [...] listopada 2016 r. nr [...], wydaną w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych przez Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów.
Przedstawiając we wniosku z [...] lipca 2016 r. stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, skarżąca wskazała m.in., że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się prowadzeniem sieci franczyzowej, której uczestnikami jako franczyzobiorcy są osoby prawne, spółki osobowe oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub w formie spółki cywilnej. Franczyzobiorcy nie są podmiotami powiązanymi ze Spółką w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm.; dalej: "u.p.d.p."). Prowadząc sklepy franczyzowe, na podstawie zawartych ze Spółką umów franczyzowych, korzystają ze znaku towarowego posiadanego przez Spółkę, a także korzystają z posiadanej przez Spółkę bazy dostawców oraz z posiadanych przez Spółkę relacji z podmiotami finansowymi, z którymi współpracuje Spółka. W związku z prowadzeniem przez franczyzobiorców sklepów franczyzowych posiadają oni zobowiązania m.in. wobec dostawców, w tym wobec Spółki i innych podmiotów z Grupy A. oraz wobec podmiotów udzielających franczyzobiorcom finansowania. W przypadku występowania u franczyzobiorców trudności finansowych, Spółka niekiedy decyduje się na przejęcie od franczyzobiorców zobowiązań za wynagrodzeniem. Przejęcie to następuje na podstawie art. 519 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380 ze zm.; dalej: "K.c."), tj. jako przejęcie długu. Na skutek przejęcia przez Spółkę zobowiązań franczyzobiorcy, jest on zobowiązany do zapłaty na rzecz Spółki kwoty równej sumie kwot należnych na rzecz wierzycieli z tytułu przejmowanych zobowiązań. Spółka jest zobowiązana do uregulowania zobowiązań. Przejęcie przez Spółkę zobowiązań dokonywane jest w celu zachowania przez Spółkę dotychczasowych warunków współpracy z podmiotami, które były również dostawcami franczyzobiorcy oraz bankiem, który był kredytodawcą franczyzobiorcy.