Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 maja 2023 r., sygn. I SA/Po 102/23

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: st. sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2023 r. sprawy ze skargi M. O. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 grudnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 09 marca 2020 r. M. O. (dalej jako "skarżąca" lub "wnioskodawczyni") wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "organ" lub "DKIS") o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając we wniosku stan faktyczny, wnioskodawczyni podała, że jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność w zakresie doradztwa podatkowego na terenie kraju. Podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie kraju.

Głównym przedmiotem działalności wnioskodawcy jest świadczenie usług

w zakresie rozliczeń VAT. Specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorców, którzy przeprowadzają duże ilości jednorodnych transakcji o najczęściej niewielkiej cenie jednostkowej.

Usługi skarżącej obejmują m.in. następujące elementy:

1. Rejestrację do VAT,

2. Przygotowanie rozliczenia i deklaracji VAT,

3. Pozostałe usługi doradztwa podatkowego, obejmujące m.in. udzielanie porad, opinii

i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych oraz reprezentowanie klientów

w postępowaniu przed organami administracji publicznej.

Współpraca z wnioskodawcą a klientami w zakresie przygotowywania rozliczeń

i deklaracji VAT polega na tym, że na początku współpracy wnioskodawca rozwija zestaw makr w aplikacji [...] (dalej jako "V. ") odrębnie dla każdego klienta, umożliwiające automatyzację procesu przygotowywania rozliczeń VAT dla danego klienta. Po stworzeniu zestawu makr dla danego klienta na początku współpracy, dalsze prace nad rozwojem danego zestawu makr mają charakter incydentalny i związane są z koniecznością dostosowywania makr bądź tworzenia nowych makr w związku ze zmianą formatu danych otrzymywanych od klienta bądź zmianami w modelu transakcji realizowanych przez klienta. Przygotowanie rozliczeń VAT w ramach bieżącej współpracy z klientem zostaje w ten sposób niemal w całości zautomatyzowane. W sytuacji, gdy wnioskodawca obsługuje klientów o podobnym profilu działalności i korzystających z jednakowego formatu danych, wnioskodawca rozwija zestaw makr odrębnie dla całej grupy klientów. Wnioskodawca tworzy kody makr samodzielnie, bez jakiejkolwiek ingerencji czy ograniczenia strony twórczej ze strony innych podmiotów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00