Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 maja 2023 r., sygn. II SA/Kr 345/23
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Monika Niedźwiedź po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 maja 2023 r. sprzeciwu D. M. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 13 stycznia 2023 r. znak SKO.ZP/415/461/2022 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala sprzeciw.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie (SKO) decyzją z 13 stycznia 2023 r., nr SKO.ZP/415/461/2022, uchyliło decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z 10 sierpnia 2022 r. z wniosku [...] Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w K. (skarżąca, strona) ustalającą warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn.: "Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami i garażami w parterze (w obrębie bryły budynku), z garażem podziemnym, miejscami postojowymi wraz z wewnętrznym układem komunikacyjnym oraz infrastrukturą techniczną na działkach nr [...], [...], [...], [...], [...], [...] obr. [...] przy ul. [...] w K.". Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazano art. 59 ust. 1, art. 56 w zw. z art. 64 ust. 1, art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2022, póz. 503 - dalej też jako "u.p.z.p."), § 1-9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalenia wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588, dalej jako "rozporządzenie") oraz art. 127 § 2 w zw. z art. 17 pkt 1 i art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2022 r., póz. 2000 z późn. zm., dalej także jako "k.p.a.").
W uzasadnieniu powyższej decyzji wskazano na następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy:
Opisaną na wstępie decyzją z 10.08.2022 r. Prezydent Miasta Krakowa ustalił na wniosek Spółki [...] sp. z o.o. S.K.A warunki zabudowy dla opisanej wyżej inwestycji przy ul. [...] w K.. W uzasadnieniu wskazano, że teren określony we wniosku nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wobec czego postępowanie przeprowadzono na zasadach i w trybie art. 59 i następne ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W jego toku pozyskano milcząco dokonane uzgodnienie projektu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy przez: Marszałka Województwa Małopolskiego, Wojewodę Małopolskiego, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Opinię w sprawie wyraził również: Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa w zakresie ochrony środowiska i konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, Wydział ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa w zakresie ochrony powietrza, Wydział Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa w odniesieniu do terenów zlokalizowanych na obszarze objętych sporządzanym planem miejscowym, Zarząd Dróg Miasta Krakowa w odniesieniu do terenów przyległych do pasa drogowego, Rada Dzielnicy XIII i Zespół Urbanistyczny, wydane zostały też postanowienia Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie w odniesieniu do terenów górniczych i postanowienie Marszałka Województwa Małopolskiego. Na podstawie zgromadzonych w trakcie postępowania materiałów dowodowych ustalono, że planowane zamierzenie w zakresie ustalonych warunków zabudowy, spełnia łącznie przesłanki z art. 61 ust. 1 u.p.z.p., zaś osoba uprawniona po myśli art. 60 ust. 4 u.p.z.p. przygotowała projekt decyzji.