Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Rz 77/23

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Małgorzata Niedobylska /spr./, Sędzia WSA Grzegorz Panek, Sędzia WSA Piotr Popek, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi B.D. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 października 2022 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.426.2022.3.WS w przedmiocie pozostawienia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej bez rozpatrzenia oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Rz 77/23

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS), postanowieniem z 21 października 2022r. nr 0112-KDIL2-2.4011.426.2022.3.WS, po rozpatrzeniu zażalenia B. D. (dalej: Wnioskodawca/Skarżący) na postanowienie Dyrektora KIS z dnia 18 sierpnia 2022 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.426.2022.2.WS o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

W stanie faktycznym przedmiotowej sprawy Wnioskodawca złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym przedstawił opis następującego zdarzenia przyszłego:

" W 2021 r. chciałem podjąć pracę w Danii. Znalazłem polska firmę która zaoferowała mi pracę w Danii jednak warunkiem jej podjęcia jest (do celów rozliczeń) założenie przeze mnie działalności gospodarczej. Działalność taką zarejestrowałem w CEDiG i wybrałem formę opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w stawce 8,5%. Z polską firmą zawarłem umowę na wykonywanie moich usług na terenie Danii pod wskazanym w umowie adresem. Umowa zawierała także postanowienia, zgodnie z którymi po zakończonym miesiącu pracy będę wystawiał fakturę dla polskiej firmy, natomiast polski pośrednik wypłaci mi za wykonaną na terenie Danii usługę, wynagrodzenie. W dniu 02.11.2021 r. na terenie Danii podjąłem wykonywanie swojej usługi polegającej na obsłudze maszyn CNC. Wszelkich informacji na temat sposobu wykonywania pracy udzielał mi pracownik zakładu duńskiego, w którym wykonywałem swoją usługę. Pracownik ten wydawał mi polecenia i udzielał wszelkich informacji dotyczących wykonywanych przeze mnie pracy. Zaznaczam, że nikt z polskiej firmy z którą zawarłem umowę nie przebywał terenie Danii, z nikim z polskiej firmy na terenie Danii się nie kontaktowałem. Po zakończeniu listopada i grudnia 2021 r. wystawiłem dla polskiej firmy faktury VAT za wykonaną na terenie Danii usługę, po czym otrzymałem przelew na mój rachunek bankowy w polskim banku. Nie posiadam swojego zakładu w Danii, siedziba i działalność gospodarcza mieści się w Polsce. Od osiągniętego w listopadzie i grudniu 2021 r. przychodu zapłaciłem zaliczkę zgodnie z przepisami podatkowymi. Po zakończeniu roku podatkowego złożyłem w swoim urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego przychodu z tyt. działalności gospodarczej za 2021r. na druku PIT-28. W 2021 r. w Polsce osiągnąłem także dochód ze stosunku pracy. W Danii przebywałem w listopadzie i grudniu 2021 r. W dniu 15 marca 2022 r. otrzymałem od duńskiej administracji celno- podatkowej (SKATTE) zestawienie (statement of Danish taxes 2021) osiągniętego na terenie Danii dochodu do opodatkowania oraz pobranym podatku. Na dokumencie wskazany został dochód do opodatkowania, pobrany podatek -8 % AM-bidrag, 30% Hiring-out of Labour tax oraz suma pobranego podatku. Przedmiotowy dokument zawiera informację, że podatek został pobrany przez duńskie przedsiębiorstwo. W dokumencie zawarte jest także stwierdzenie, że Dania ma prawo do opodatkowania pracy wynajętej za granicą od pierwszego dnia pracy w Danii. W otrzymanej informacji znajduje się odniesienie do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską i Danią. Przepis ten jest interpretowany zgodnie z komentarzem nr 8 do konwencji modelowej OECD art. 15. Uważam, że w opisanej sytuacji powstał problem polegający na dwukrotnym opodatkowaniu tej samej usługi (czy też pracy) wykonywanej na terenie Danii. Raz zapłaciłem podatek w Polsce w ramach działalności gospodarczej, drugi raz od tej samej czynności pobrany został w Danii podatek z tyt. wykonywania pracy najemnej."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00