Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Po 959/22
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Asesor sądowy WSA Robert Talaga (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi K. P. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 26 września 2022 r. nr [...] w przedmiocie opłaty adiacenckiej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącej kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 11 lutego 2022 r. nr [...] Dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego [...] ustalił opłatę adiacencką w wysokości [...] zł, z tytułu wzrostu wartości części nieruchomości położonych w [...] przy ulicach [...] i [...], zapisanych w księgach wieczystych nr [...] i [...], stanowiących w dniu 04.11.2019 r. własność K. P., oznaczonych w ewidencji gruntów: obręb [...] arkusz mapy [...], działki nr [...], [...], [...] i [...], spowodowanego wybudowaniem drogi na ulicy [...] i [...]
Organ uwzględnił, że zaświadczeniem z dnia 04 listopada 2019 r. nr [...] P. I. N. B. dla Miasta [...] potwierdził brak podstaw do sprzeciwu wobec zawiadomienia o zakończeniu budowy drogi na ulicach: [...], [...], [...], [...] została zrealizowana ze środków Miasta [...]. Ponadto w latach 2008-2018 istniało Stowarzyszenie na rzecz [...] w ulicy [...]. P. od właścicieli nieruchomości przy ul. [...], [...], [...], [...] i [...] środki, zostały wykorzystane do opracowania dokumentacji projektowej, która posłużyła do rozpoznania możliwości realizacyjnych i opracowania ostatecznego projektu. Z przedłożonych przez przewodniczącego Stowarzyszenia dokumentów wynikało, że właścicielka przedmiotowych nieruchomości opisanych na wstępie wniosła wkład w wysokości [...] zł na projekt drogowy i odwodnienie. W ramach zrealizowanej inwestycji na ulicach: [...], [...], [...], [...] i fragmencie [...] wybudowano jezdnie z kostki betonowej, zjazdy do posesji z kostki betonowej, progi zwalniające i kanalizację deszczową. W celu potwierdzenia charakteru zrealizowanej inwestycji Z. D. M. w [...] który jest zarządcą drogi, pismem z dnia 30 marca 2020 r. nr [...] poinformował ZGiKM [...], że przed 2019 r. na powyżej wymienionych ulicach, nie istniały drogi jako obiekty budowlane zrealizowane na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, spełniające warunki, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Ulice: [...] [...], [...], [...] i [...] posiadały nawierzchnię gruntową. Właścicielce nieruchomości przy ul. [...] i [...] w P. zapewniono bezpośredni dostęp do wybudowanej drogi poprzez wjazdy i wejścia.