Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Ol 105/23

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Górska Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło asesor WSA Anna Janowska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi S. J. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 stycznia 2023r., nr 0115-KDWT.4011.778.2022.3.MK w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 października 2022 r., nr 0115-KDWT.4011.778.2022.2.PSZ; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego S. J. kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

S. J. (dalej jako: "strona", "skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 stycznia 2023 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionych wraz ze skargą akt administracyjnych sprawy wynika,

że skarżący wniósł o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej tzw. ulgi IP-Box z art. 30ca i art. 30cb ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), dalej: "u.p.d.o.f.". Przedstawiając opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wskazał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w przedmiocie tworzenia oprogramowania. Realizuje projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb kontrahenta, poprzez projektowanie, implementację, testy, wdrożenie oraz asystę przy uruchomieniach testowych i produkcyjnych. W dalszych etapach świadczone są usługi wsparcia w modernizacji wdrożonych systemów. Wnioskodawca realizuje zlecenia programistyczne na rzecz kontrahentów, w szczególności stworzył uniwersalny silnik gier slotowych; prowadził prace mające na celu rozwój modułów oraz ściśle współpracował z działem rozwoju aplikacji sieciowej, aby umożliwić komunikację między klientem a serwerem, na którym uruchomiony był silnik do gier slotowych; w środowisku Unity rozwijany był modułowy framework ułatwiający tworzenie gier mobilnych; wnioskodawca dokonywał wyboru rozwiązań technologicznych, sposobu implementacji oraz komunikacji między poszczególnymi modułami składającymi się na dany framework; wytworzył gry na platformę N. oraz W. przy użyciu środowiska U. W wyniku prac powstają programy komputerowe - utwory w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1062 ze zm.). W ramach działalności wnioskodawca ponosi wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów: zakup sprzętu komputerowego, zakup gier, zakup usług telekomunikacyjnych, zakup usług księgowych i doradczych, opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne. Od 15 lipca 2019 r. wnioskodawca prowadzi ewidencję, o której mowa art. 30cb u.p.d.o.f.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00