Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Kr 264/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Sebastian Pietrzyk SWSA Małgorzata Łoboz AWSA Anna Kopeć (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi P. C. na postanowienie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia 27 stycznia 2023 r., nr 69/2023, znak WOB.7722.258.2022.JKUR w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie robót budowlanych I. Uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie organu I instancji, II. Zasądza od Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie na rzecz skarżącego P. C. kwotę 100 (sto) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu postanowieniem nr [...] z dnia 18 października 2022r. znak: PINB.501.R.13.2019 na podstawie art. 61a k.p.a. odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego na wniosek P. C. w sprawie robót budowlanych polegających na zabudowaniu przestrzeni podbalkonowej z uwagi na to, iż wykonane roboty nie wyczerpują znamion robót budowlanych określonych art. 3 ustawy Prawo budowlane, wymagających uzyskania pozwolenia na budowę lub skutecznie przyjęte zgłoszenia zamierzenia wykonania tych robót.
W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji wskazał, że z uwagi na wniesione przez P. C. pismo - skargę z dnia 28 sierpnia 2021 r. przeprowadził już czynności wyjaśniające w zgłoszonej sprawie i dokonał stosownych ustaleń potwierdzających, że brak jest materialnoprawnych przesłanek uzasadniających wszczęcie postępowania we wnioskowanym zakresie.
W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego oraz przeprowadzonej w dniu 18 listopada 2021 r. kontroli w terenie na dz. nr ewid. [...], położonej w miejscowości R. przy ul. [...] ustalono, iż przestrzeń podbalkonowa znajdująca się pod balkonem należącym do mieszkania jednego ze współwłaścicieli budynku została zabudowana w odległych czasach tworząc "komórkę" o pow. 2,9 m x 1,35 m i wysokości 1,4 m wewnątrz; wykonane roboty nie stanowią nadbudowy, ani też rozbudowy zgodnie z definicją o której mowa w art. 3 ustawy Prawo budowlane. Wykonana obudowa przestrzeni podbalkonowej nie spowodowała powstania nowego pomieszczenia w budynku, nie zwiększyła jego powierzchni użytkowej ze względu na brak wymaganej warunkami technicznymi wysokości pomieszczenia, dodatkowo wykonana ścianka nie stanowi ściany nośnej budynku i nie jest posadowiona na fundamencie, nie jest też ścianą grodziową z uwagi na materiał z którego została wykonana (materiał ceramiczno-betonowy). Reasumując powyższe ustalenia należy stwierdzić, iż wykonane roboty związane z zabudowaniem przestrzeni podbalkonowej nie podlegają przepisom ustawy Prawo budowlane.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right