Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Gl 129/23

Ochrona zdrowia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędziowie sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant referent - stażysta Magdalena Janik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia 30 grudnia 2022 r. nr NS-HP.2332.2.48.2022 w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 30 grudnia 2022 r. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. z 2 listopada 2022r. nr [...], odmawiającą stwierdzenia u skarżącego M.J. choroby zawodowej - pylicy górników kopalń węgla.

Z akt sprawy wynika, że decyzją z 2 listopada 2022 r. nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. odmówił stwierdzenia u skarżącego choroby zawodowej: pylicy górników kopalń węgla, wymienionej w poz. 3/2 wykazu chorób zawodowych, określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2022r., poz. Nr 1836).

W uzasadnieniu decyzji wskazał, że wydano ją w oparciu o postępowanie wyjaśniające dot. narażenia zawodowego na pyły węgla kamiennego i dwa orzeczenia lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

Organ stwierdził, że postępowanie wyjaśniające wykazało, że skarżący podczas zatrudnienia w latach 1983-1991 w K "[...]" (obecnie S S.A.) był narażony na pyły węgla kamiennego zawierające wolną krystaliczną krzemionkę, a zatem pracował w warunkach stwarzających ryzyko powstania choroby zawodowej w postaci pylicy płuc.

Skarżący był badany w WOMP - Poradni Chorób Zawodowych w S. (orzeczenie lekarskie nr [...] z 22 stycznia 2020 r.), gdzie lekarze orzecznicy na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. dotyczącego chorób zawodowych, orzekli o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - pylicy górników kopalń węgla wymienionej w poz. 3/2 wykazu chorób zawodowych. W uzasadnieniu orzeczenia lekarskiego lekarze specjaliści wyjaśnili, że podstawą rozpoznania pylicy płuc są zmiany stwierdzane na pełnowymiarowym zdjęciu RTG klatki piersiowej, ocenione zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowego Biura Pracy (ILO). Podkreślili, że badania radiologiczne z 14 marca 2019 r. i 21 października 2019 r. nie ujawniły zagęszczeń ogniskowych odpowiadających efektom oddziaływania pyłów zwłókniających, upoważniających bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem do rozpoznania pylicy płuc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00