Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 marca 2023 r., sygn. II SA/Gd 869/22

Planowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2023 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi K. F. i J. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 8 sierpnia 2022 r., nr SKO Gd/713/22 w przedmiocie warunków zabudowy 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Wejherowo z dnia 27 grudnia 2021 r. nr 6730.107.2021, 2/ zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku solidarnie na rzecz skarżących K. F. i J. F. kwotę 1014 zł (tysiąc czternaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga K. F. i J. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 8 sierpnia 2022 r., sygn. akt SKO Gd/713/22, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wnioskiem z dnia 13 lipca 2021 r., uzupełnionym w dniu 23 sierpnia 2021 r. K. F. i J. F. wystąpili do Wójta Gminy Wejherowo o ustalenie warunków zabudowy dla działki nr [...] w miejscowości G., gmina W., dla inwestycji polegającej na budowie trzech budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Wójt Gminy Wejherowo decyzją z 27 grudnia 2021 r. odmówił skarżącym ustalenia warunków zabudowy. W uzasadnieniu organ wskazał, że w sprawie przeprowadzona została analiza urbanistyczna. Wokół działki wyznaczono obszar analizowany, przyjmując front działki wzdłuż działki nr [...], stanowiącej drogę wewnętrzną. W obszarze analizowanym zlokalizowane są budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie zagrodowej oraz mieszkaniowej jednorodzinnej. Niemniej z tej samej drogi publicznej, co przedmiotowa działka (z ul. G.) w obszarze analizowanym dostępna jest wyłącznie zabudowa zagrodowa na działce nr [...]. Nie stanowi ona dobrego sąsiedztwa, gdyż reprezentuje inny rodzaj zabudowy niż wnioskowana zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Ponadto w obszarze analizowanym nie występuje zespół 3 budynków mieszkalnych na jednej działce, zatem zamierzenie, poza brakiem zbieżności funkcji w zakresie dostępności z tej samej drogi publicznej, reprezentuje odmienny rodzaj zagospodarowania terenu od obecnego w sąsiedztwie. Ponadto, jak wskazał organ, we wniosku określono wskaźnik powierzchni zabudowy do powierzchni działki jako 13% oraz szerokość elewacji frontowej 13 m, podczas gdy średnie wartości tych parametrów w obszarze analizy wynoszą odpowiednio 7% i 11 m. W konsekwencji nie został spełniony wymóg art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2021 r., poz. 741), zwanej dalej u.p.z.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00