Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. I SA/Lu 2/23
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) WSA Grzegorz Wałejko po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 lutego 2023 r. sprawy ze skargi B. B. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 listopada 2022 r. nr 0112-KDWL.4011.634.2022.3.MK w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 września 2022 r. nr 0112-KDWL.4011.634.2022.2.MK, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz B. B. kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 8 listopada 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, dalej także: "organ interpretacyjny", utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia 12 września 2022 r. o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku B. B., dalej: "wnioskodawca", "podatnik", "strona", "skarżący", o wydanie interpretacji indywidualnej.
Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia oraz akt postępowania, wnioskiem z dnia 14 czerwca 2022 r. podatnik zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej. W opisie stanu faktycznego podał, że wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, przedmiotem działalności jest zaś tworzenie oprogramowania od samego początku (począwszy od analizy potrzeb, poprzez projektowanie, implementację, testy, wdrożenie i wsparcie techniczne, integrowanie z innymi systemami), z wykorzystaniem konkretnych języków programowania i systemów komunikacji pomiędzy aplikacjami. Usługi wykonuje on w różnych miejscach, również zdalnie. Dochody strona rozlicza się w formie podatku liniowego stosując stawkę 19%, natomiast chciałaby skorzystać z preferencyjnej stawki w wysokości 5% na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), dalej: "u.p.d.o.f". Odwołując się do treści art. 1 ust. 2 pkt 1 i art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.), dalej: "Pr. aut.", strona odniosła się do szerokiego rozumienia pojęcia programu komputerowego, konkludując, że program komputerowy, będący efektem jej pracy to utwór, cechujący się niepowtarzalnością, oparty na autorskich pomysłach, zatem objęty ochroną w rozumieniu art. 74 Pr. aut. Każdorazowy wynik prac podatnika stanowi więc osobny element podlegający takiej ochronie. W zamian za wynagrodzenie strona przenosi na nabywcę wszelkie prawa autorskie, wobec czego otrzymywane należności będą przychodem z tytułu sprzedaży majątkowych praw autorskich do programu komputerowego.