Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 lutego 2023 r., sygn. I SA/Lu 626/22

Podatek od spadków i darowizn

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca), WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Starszy sekretarz sądowy Ewelina Piskorek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2023 r. sprawy ze skargi M. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 września 2022 r. nr 0111-KDIB2-2.4015.100.2022.1.MZ w przedmiocie podatku od spadków i darowizn I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. przyznaje radcy prawnemu K. J. wynagrodzenie za pomoc prawną udzieloną z urzędu w kwocie 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych dwadzieścia groszy), w tym VAT.

Uzasadnienie

W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z dnia 19 września 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko M. K. (wnioskodawczyni, skarżącej) przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2022 r., dotyczące podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych – jest nieprawidłowe.

Jak wynika z treści interpretacji, wnioskodawczyni opisała w stanie faktycznym, że nabyła w dniu 18 października 2020 r. nieruchomość. Cenę zakupu (za wyjątkiem części kwoty, którą wnioskodawczyni przekazała przy zawarciu umowy przedwstępnej) uiścił jej syn, dokonując jednocześnie na rzecz wnioskodawczyni darowizny tych środków pieniężnych, której wyłącznym celem było sfinansowanie zakupu. Środki te zostały przekazane przez syna bezpośrednio na rachunek zbywcy nieruchomości.

Na tle tego stanu faktycznego wnioskodawczyni postawiła zagadnienie, czy wpłata na rzecz obdarowanego należności pieniężnej na konto bankowe jego wierzyciela spełnia warunek, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. uprawnia ją do skorzystania ze zwolnienia od podatku.

Jej zdaniem warunek ten został spełniony. Na potwierdzenie swojego stanowiska wnioskodawczyni wskazała na orzeczenia sądów administracyjnych oraz interpretacje indywidualne, w których podkreślano potrzebę dokonywania wykładni celowościowej omawianego przepisu ustawy podatkowej, w tym zasadniczego celu dokumentowania darowizny pomiędzy osobami najbliższymi, jakim jest zapobieżenie fikcyjnym umowom darowizny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00