Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 lutego 2023 r., sygn. II SA/Gl 1142/22

Budowlane prawo; Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Sędziowie Asesor WSA Aneta Majowska (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Nowak, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 2 lutego 2023 r. sprawy ze skargi Z. P. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia 13 czerwca 2022 r. nr IFXIV.7840.6.2.2022 w przedmiocie pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta D. z dnia 15 grudnia 2021 r. nr [...], 2. zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz skarżącego 980 (dziewięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...] z dnia 15 grudnia 2021 r. Prezydent Miasta D. (dalej: "organ", "organ I instancji"), działając na podstawie art. 151 § 1 pkt 1 w zw. z art. 145 § 1 pkt 4 i art. 146 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 2000, dalej: "k.p.a."), po ponownym rozpatrzeniu sprawy, odmówił uchylenia decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę nr [...] z dnia 4 listopada 2020 r. dla inwestycji: "Budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego" lokalizacja: działka nr 1 obręb [...] [...], [...] D. ul. [...].

Na skutek pisma Z. P. (dalej: "Wnioskodawca", "Skarżący") z dnia 14 października 2021 r., organ postanowieniem z dnia 18 października 2021 r. wznowił postępowanie zakończone opisaną na wstępie decyzją. Po przedstawieniu stanowiska przez każdą ze stron organ stwierdził, iż zachodzą przesłanki określone w art. 145 § 1 k.p.a. co do wznowienia postępowania oraz, że zachowany został termin określony w art. 148 k.p.a. uprawdopodobniony przez Wnioskodawcę.

Organ wyjaśnił dalej, że Inwestor projektuje wjazd z działki nr 1 na działkę, której nie jest właścicielem tj. działkę nr 2 - obciążoną służebnością przechodu i przejazdu na rzecz każdoczesnego właściciela działki 3, której to działki Inwestor jest współwłaścicielem, natomiast ustanowiona służebność nie reguluje kwestii zjazdu z działki. Zdaniem organu właściciel działki nr 4, również jako współwłaściciel działki nr 3, posiada dostęp do drogi publicznej w ramach nieodpłatnej służebności gruntowej polegającej na prawie przechodu i przejazdu ustanowionej na działce nr 2. Powyższe wynika z wpisu do księgi wieczystej nr [...]. Ponadto projektowany zjazd nie znajduje się w obszarze oddziaływania planowanej inwestycji, nie wprowadza ograniczeń w zakresie zagospodarowania działek budowlanych wynikających z obowiązujących przepisów prawa w stosunku do rozstrzygnięcia istoty sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00