Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 lutego 2023 r., sygn. I SA/Gd 1080/22

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 lutego 2023 r. sprawy ze skargi K. P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 sierpnia 2022 r. nr 0112-KDIL3.4012.206.2022.2.AK w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Gd 1080/22

UZASADNIENIE

K. P. (dalej: skarżąca) wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

We wniosku z 23 maja 2022 r. (uzupełnionym 21 lipca 2022 r.) pełnomocnik skarżącej przedstawił następujący stan faktyczny:

Skarżąca od 2010 r. prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą K. K. P. (dla celów marketingowych posługuje się nazwą A.), w ramach której świadczy usługi edukacyjne. Skarżąca prowadzi szkolenia podwyższające lub zmieniające kwalifikacje zawodowe kursantów (m.in. w zakresie projektowania i aranżacji wnętrz, projektowania mody, kreatywnego szycia, zakładania ogrodów, florystyki oraz bukieciarstwa), które dają możliwość wykonywania zawodu dekoratora wnętrz, projektanta mody, pomocy krawieckiej, modystki, krawca, ogrodnika, florystki oraz bukieciarza. Zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2014 r. poz. 1145, dalej: rozporządzenie MPiPS), klasyfikacja jest stosowana w zakresie szkolenia zawodowego. Ww. zawody zostały wymienione i sklasyfikowane w załączniku do rozporządzenia MPiPS.

Szkolenia są realizowane na podstawie opracowanego programu, mają praktyczny wymiar dla podmiotów działających lub zamierzających działać w określonej branży, kończą się egzaminem wewnętrznym i obroną prac lub projektów autorskich kursantów. Ich uczestnikami są osoby wykonujące określone zawody (doskonalenie umiejętności) lub zainteresowane ich wykonywaniem w przyszłości (zdobyciem nowych kwalifikacji). Szkolenia są kierowane do szerokiego grona adresatów – osób trwale bezrobotnych, które mogą pozyskać wiedzę i umiejętności poszukiwane na rynku pracy i rozpocząć aktywność zawodową, okresowo wyłączonych z aktywności zawodowej w związku z przebywaniem na urlopie macierzyńskim/wychowawczym i planujących powrót na rynek pracy oraz aktywnych zawodowo, które poszukują nowego zajęcia. Program szkoleń kładzie nacisk na praktyczne kwestie związane z wykonywaniem danego zawodu (wykładowcami są osoby ze znacznym doświadczeniem praktycznym). Istotnym elementem szkoleń jest także przekazanie uczestnikom podstawowej wiedzy w zakresie rozpoczęcia oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej (w tym warunków formalnych, informacji dotyczących form opodatkowania). Szkolenia przyczyniają się do aktywizacji zawodowej osób, które dotychczas pozostawały bierne, co przekłada się na zmniejszenie bezrobocia, ograniczają wykluczenie społeczne wynikające z braku udziału w rynku pracy, mają pozytywny wpływ na gospodarkę (ich uczestnicy prowadzą własne działalności gospodarcze, zatrudniają pracowników, płacą w Polsce podatki, składki na ubezpieczenia społeczne) oraz wzrost produktu krajowego brutto (PKB).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00