Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Po 650/22

Zagospodarowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 stycznia 2023 r. sprawy ze sprzeciwu P. Ł. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 27 lipca 2022 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala sprzeciw

Uzasadnienie

Wójt Gminy D. decyzją z dnia 16 maja 2022 r., nr [...], działając na podstawie art. 59 ust. 1 w zw. z art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r., poz. 503 ze zm.; dalej: "u.p.z.p.") oraz art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.; dalej: "K.p.a."). ustalił na rzecz M. W. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo-usługowego z częścią mieszkalną na działce nr [...], położonej w obrębie geodezyjnym K. , gmina D..

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że zgodnie z wnioskiem inwestora inwestycja będzie polegała na budowie budynku mieszkalno-usługowego o powierzchni zabudowy 100 m2 - 150 m2, co wraz z istniejącą zabudową będzie stanowić 20,8% - 28,7% powierzchni działki. Budynek ma posiadać szerokość elewacji frontowej 8 m - 15 m, do dwóch kondygnacji nadziemnych, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej 5 m - 7 m, wysokość 5 m - 7 m oraz dach płaski.

W celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu wokół obszaru, którego dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy, wyznaczono obszar analizowany w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontowej granicy przedmiotowego terenu, nie mniejszej jednak niż 50,0 m, tj. 108,0 m (3 x 36,0 m), zgodnie z art. 61 ust. 5a u.p.z.p. Za front przyjęto część granicy działki budowlanej, która przylega do drogi publicznej lub wewnętrznej, z której odbywa się główny wjazd na działkę. Wyznaczono minimalny obszar analizowany, ponieważ jest on spójny pod względem funkcjonalnym i krajobrazowym. Analizą objęto działki zabudowane znajdujące się w granicach obszaru analizowanego, dostępne wyłącznie z tych samych dróg publicznych, co wnioskowany teren, tj. z ulicy [...] i ulicy [...], uwidocznione na załączniku graficznym do analizy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00